Projekt Augusta Sandera a ówczesna fotografia etnograficzna

Muzeum w Gliwicach zaprasza 8 grudnia na wykład Grażyny Kubicy-Heller Projekt Augusta Sandera „Ludzie XX wieku” a ówczesna fotografia etnograficzna i współczesna antropologia wizualna, który towarzyszy wystawie August Sander. Portrety 1910–1954.

Fotografia z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

August Sander tworzył portrety przedstawicieli różnych warstw społecznych i zawodów – w typowych strojach, z charakterystycznymi atrybutami. Fotografiom nadawał rys obiektywizmu. Co utrwalone na zdjęciach ubiory, fryzury, gesty, pozy mówią o człowieku, o jego statusie ekonomicznym i sytuacji życiowej? Czemu służy typologia w fotografii – dostrzeganiu cech wspólnych, a może podkreślaniu odmienności między ludźmi? Czy fotografia artystyczna może znaleźć zastosowanie w badaniach naukowych – jako narzędzie służące gromadzeniu danych, ich interpretacji?

Dr hab. Grażyna Kubica-Heller, antropolożka społeczna, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zajmująca się także literaturą faktu, fotografią i filmem dokumentalnym, omówi związki fotografii Augusta Sandera z etnografią przełomu XIX i XX wieku oraz ze współczesną antropologią. Podczas spotkania, które odbędzie się w otoczeniu wystawy, zwrócimy uwagę na to, co łączy fotografię portretową z naukami społecznymi. Oprócz antropologii wizualnej wśród zainteresowań badaczki znajdują się także problematyka śląska, protestancka, żydowska, ponadto antropologia polityczna i feministyczna oraz historia dyscypliny. Antropolożka jest członkinią European Association of Social Anthropologists (przez dwie kadencje zasiadała w Executive Committee tego stowarzyszenia), Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (pełni funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Sekcji Antropologii Społecznej PTS), Polskiego Instytutu Antropologii (jest członkinią-założycielką) oraz kilku innych towarzystw naukowych.

Projekt Augusta Sandera „Ludzie XX wieku” a ówczesna fotografia etnograficzna i współczesna antropologia wizualna
Wykład Grażyny Kubicy-Heller
8 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Czytelnia Sztuki, Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz