Alojzy Gryt – twórca instalacji przestrzennych

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na studyjny pokaz filmów oraz spotkanie w ramach cyklu Podróż plejady artystów współczesnych. Bohaterem spotkania 7 grudnia będzie Alojzy Gryt.

Alojzy Gryt, „Oparte VII ”, 1991, kolekcja DTZSP, fot. Małgorzata Kujda  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alojzy Gryt, „Oparte VII ”, 1991, kolekcja DTZSP, fot. Małgorzata Kujda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alojzy Gryt – rzeźbiarz, autor instalacji przestrzennych, pedagog. Urodzony w Niedobczycach w 1937 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej (1965) uzyskał u prof. Apolinarego Czepelewskiego. Długoletni profesor zwyczajny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w macierzystej uczelni. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Od 1975 r. wystawia swoje prace rzeźbiarskie, malarskie i rysunkowe oraz instalacje site-specific. Zrealizował około 35 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał też udział w licznych wystawach grupowych.

Charakterystyczną w jego twórczości jest idea rzeźb publicznych – trwałych instalacji w przestrzeniach miejskich. W swoich dziełach często zestawia kontrastowe materiały: szkło – kamień, metal – drewno. Z 1977 r. pochodzą jego dwie rzeźby architektoniczne Hutmen oraz Ptaki w Chojnowie. W 1984 r. zrealizował mapę ze szlakiem Insurekcji Kościuszkowskiej w pawilonie Panoramy Racławickiej. Jest też autorem, kontrowersyjnego niegdyś, projektu szklanej fontanny na wrocławskim Rynku (1999) oraz przestrzennej formy plastycznej Pod jabłonią, zrealizowanej dla osiedla Cztery Pory Roku na Krzykach-Jagodnie we Wrocławiu.

W programie wydarzenia: studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach Podróży plejady artystów współczesnych, gry przestrzenne, filmowa dokumentacja z wystawy Alojzego Gryta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2006 roku, prezentacja pracy Alojzego Gryta Oparte VII, 1991 – Wojciech Skibicki, projekcja filmów i rozmowa z artystą.

Podróż plejady artystów współczesnych. Alojzy Gryt
Przygotowanie i realizacja: Wiesława Wilczyńska-Koper
7 grudnia 2017 roku, godz. 17.45
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz