Alojzy Gryt – twórca instalacji przestrzennych

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na studyjny pokaz filmów oraz spotkanie w ramach cyklu Podróż plejady artystów współczesnych. Bohaterem spotkania 7 grudnia będzie Alojzy Gryt.

Alojzy Gryt, „Oparte VII ”, 1991, kolekcja DTZSP, fot. Małgorzata Kujda  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alojzy Gryt, „Oparte VII ”, 1991, kolekcja DTZSP, fot. Małgorzata Kujda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alojzy Gryt – rzeźbiarz, autor instalacji przestrzennych, pedagog. Urodzony w Niedobczycach w 1937 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej (1965) uzyskał u prof. Apolinarego Czepelewskiego. Długoletni profesor zwyczajny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w macierzystej uczelni. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Od 1975 r. wystawia swoje prace rzeźbiarskie, malarskie i rysunkowe oraz instalacje site-specific. Zrealizował około 35 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał też udział w licznych wystawach grupowych.

Charakterystyczną w jego twórczości jest idea rzeźb publicznych – trwałych instalacji w przestrzeniach miejskich. W swoich dziełach często zestawia kontrastowe materiały: szkło – kamień, metal – drewno. Z 1977 r. pochodzą jego dwie rzeźby architektoniczne Hutmen oraz Ptaki w Chojnowie. W 1984 r. zrealizował mapę ze szlakiem Insurekcji Kościuszkowskiej w pawilonie Panoramy Racławickiej. Jest też autorem, kontrowersyjnego niegdyś, projektu szklanej fontanny na wrocławskim Rynku (1999) oraz przestrzennej formy plastycznej Pod jabłonią, zrealizowanej dla osiedla Cztery Pory Roku na Krzykach-Jagodnie we Wrocławiu.

W programie wydarzenia: studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach Podróży plejady artystów współczesnych, gry przestrzenne, filmowa dokumentacja z wystawy Alojzego Gryta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2006 roku, prezentacja pracy Alojzego Gryta Oparte VII, 1991 – Wojciech Skibicki, projekcja filmów i rozmowa z artystą.

Podróż plejady artystów współczesnych. Alojzy Gryt
Przygotowanie i realizacja: Wiesława Wilczyńska-Koper
7 grudnia 2017 roku, godz. 17.45
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR