Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera skarbiec!

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jako pierwsze i jedyne w Polsce otwiera Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, nowoczesne magazyny i pracownie. Udostępni je zwiedzającym, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, do tej pory nie wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków.

 Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co zatem będzie można zobaczyć w Krakowskim Skarbcu? W specjalnie zaprojektowanych, w dużej części przeszklonych meblach magazynowych oraz niestandardowych wnętrzach, pokazane zostanie niemal wszystko, co przez lata gromadzono w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a co nie jest prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawia się na wystawach czasowych. Będzie, więc malarstwo, grafika, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn grafiki to Stara biblioteka, magazyny tkanin to Skład bławatny i Garderoba babci, broni to Arsenał, a magazyn numizmatów to oczywiście Skarbiec.

W magazynach przy ul. Księcia Józefa 337 przygotowano również specjalną salę multimedialna, gdzie zwiedzający będą mogli przeglądać zdigitalizowaną, w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus, część muzealnej kolekcji.

Centrum Interpretacji Artefaktów będzie miejscem, w którym prowadzony będzie szeroki program edukacyjny dla dzieci, a także dla dorosłych. W jego ramach organizowane będą pokazy, warsztaty czy spotkania z wybranymi muzealiami.

Uroczyste otwarcie nastąpi 6 grudnia, podczas seminarium poświęconego problematyce magazynów muzealnych: (po)Co pokazać i (po)co ukryć?. W czasie seminarium będzie można obejrzeć relację z otwarcia oddziału przez prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, wysłuchać wystąpień znamienitych gości oraz raport kierownika oddziału kustosz Bożeny Urbańskiej. Tego dnia, jak również 7 i 8, będą organizowane oprowadzania po nowym oddziale Thesaurus Cracoviensis.

Inauguracja Thesaurus Cracoviensis
6 grudnia 2017 roku, godz. 12.00
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz