Upolitycznianie historii i Muzeum II Wojny Światowej

6 grudnia w Sali Kolumnowej WH UW odbędzie się spotkanie pt. Kiedy polityka miesza się w historię – sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Z prof. Pawłem Machcewiczem, autorem książki Muzeum rozmowę poprowadzi Marek Zając, a drugim gościem spotkania będzie dr Michał Łuczewski.

Spotkanie wokół książki „Muzeum” prof. Machcewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie wokół książki „Muzeum” prof. Machcewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

To muzeum miało nie powstać. Polacy mieli go nigdy nie oglądać. A jego twórcy mieli odpowiedzieć za nadużycia i „niedopuszczalne manipulacje”, których rzekomo dopuścili się w trakcie jego budowy. Za umieszczanie Witolda Pileckiego „nieopodal prostytutek w obozach koncentracyjnych”. Za to, że „Irena Sendlerowa jest schowana gdzieś za hydrantem”. Za to, że losy Polaków pokazywane są na tle losów innych narodów. Że zbyt dużo tam tragedii cywilów, a za mało karabinów.

Muzeów opowiadających o II wojnie światowej jest wiele, ale narracja wystawy w Gdańsku zupełnie zmienia sposób postrzegania wojny, takie muzeum to osiągnięcie cywilizacyjne. Wystawa jest bardzo uniwersalna, ponieważ opowiada o losach ludności cywilnej na całym świecie, lecz równocześnie jest też bardzo polska, bo nie brakuje najważniejszych wydarzeń związanych z wojenną historią naszego kraju – zauważa Timothy Snyder. – Polscy politycy i naukowcy często skarżą się, że świat ich nie rozumie. Jeśli tak faktycznie jest, to wystawa w Muzeum II Wojny jest szansą, aby dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców, nie tylko polskich.

Muzeum II Wojny Światowej mimo wszystko otwarto. Chwilę później władze zaczęły je niszczyć. Jaka jest prawda o walce władzy z kulturą i z historią? I jaką cenę przychodzi nam płacić za izolacjonizm, nacjonalizm i ksenofobię?

O kulisach walki o Muzeum II Wojny Światowej pisze Paweł Machcewicz, jego twórca i pierwszy dyrektor.

Kiedy polityka miesza się w historię – sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
6 grudnia 2017 roku o godzinie 17.00
Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR