• 2017-12-05

Gerald Howson – bardzo polska sprawa

Na wystawie Gerald Howson – bardzo polska sprawa zaprezentowanych zostanie blisko sześćdziesiąt znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka, Geralda Howsona (1925–2014). W 1959 roku mężczyzna dostał zlecenie od elitarnego czasopisma The Queen, aby uwiecznić na zdjęciach realia komunistycznej Polski. Howson odwiedził wówczas Kraków, Nową Hutę, Warszawę i Lublin.

„Gerald Howson – bardzo polska sprawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gerald Howson – bardzo polska sprawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Frymorgen (współkurator wystawy, opiekun archiwum Howsona): „(…) Ten niemówiący po polsku, niepozorny Brytyjczyk włożył do plecaka dwa aparaty Leica i przenośną ciemnię. (…) Wiedział o wojennej tragedii Polaków, ale nie znał szczegółów tego dramatu. Obserwował, fotografując wszystko, co jego zdaniem było niebrytyjskie. Miał oczy szeroko otwarte. Naciskał spust migawki, gdy napotykał obrazy wywołujące w nim wstrząs lub przeżycie estetyczne. Dlatego te kadry są tak odkrywcze. Widać w nich również liczne punkty odniesienia i życiowe doświadczenie autora, które zdobył mieszkając podczas wojny w Londynie czy później we frankistowskiej Hiszpanii. Jego zdjęcia są jak dawne ryciny, zaklinają czas”.

Fotograf powrócił z trzytygodniowego pobytu w Polsce z kilkunastoma rolkami zdjęć. Nie zostały one opublikowane, gdyż nie powstał artykuł, któremu miały towarzyszyć. Bardzo krytycznie jako obrzydliwy zbiór ponurych kadrów oceniła je attaché kulturalna PRL, która miała możliwość ich przejrzenia podczas towarzyskiego spotkania.

Fotografie na blisko pół wieku trafiły do szuflady. Dla świata odkrył je Bogdan Frymorgen, producent i dziennikarz radiowy; londyński korespondent radia RMF FM i były współpracownik BBC World Service.

Gerald Howson – bardzo polska sprawa
Od 7 grudnia 2017 roku do 9 tego 2018 roku
Muzeum Wojska w Białymstoku

Dodaj komentarz