• 2017-12-04

Święto krótkiej formy! Żubroffka.

Od 6 do 10 grudnia 2017 roku w Białymstoku odbywać się będzie 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.  Żubroffka od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu spotkać się może twórcza energia z całego świata. Żubroffka to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

„Nowy Pekin”(źródło:materiały prasowe festiwalu)

„Nowy Pekin”(źródło: materiały prasowe festiwalu)

W 2017 roku selekcjonerzy wybrali, do ośmiu konkursów, 125 najciekawszych filmów. W programie są także specjalne projekcje krótkometrażówek z całego świata, m.in. kultowe już midnight shorts; krótkometrażówki SF z amerykańskiego Philip K. Dick Film Festival; zestaw animacji, inspirowany obecnością Białegostoku w konfederacji miast nadmorskich – Balteus Animatio; kobiece szorty szwedzkich reżyserek – A Swedish Life, filmy dowodzące, że jesień życia nie jest czasem straconym – Stary człowiek i może, trzy śniadania filmowe (rumuńskie, ukraińskie i argentyńskie) oraz filmowe podróże do wybranych miast – Pekinu i Reykjavíku! W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów. Pokazy odbędą się w Białymstoku, ale także m.in. w Sokółce, Augustowie, Hajnówce, Łomży, Supraślu i Białowieży.

Christian Loffler(źródło: materiały prasowe festiwalu)

Christian Loffler (źródło: materiały prasowe festiwalu)

Festiwal zainauguruje pokaz filmu z muzyką na żywo: niemiecki producent Christian Löffler zagra do awangardowego dokumentu Berlin: Symfonia wielkiego miasta Walthera Ruttmanna z 1927 roku, zakończy zaś uroczysta gala rozdania nagród, podczas której widzowie zobaczą filmy laureatów. Koncerty to zawsze ważna część Festiwalu. W tym roku, o gorącą atmosferę zadbają: Gaika, wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, w swoich produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów; izraelski skład Orgonite – przedstawiciel sceny middle eastern rave; Dj Khalab – włoski afro future beat shake; Rafael Aragon – legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty: animacji lalkowej dla dzieci (prowadzenie: Dina Velikovskaya; Rosja i Florian Grolig; Niemcy), tworzenia teledysków dla młodzieży (prowadzenie: Florian Pochlatko; Austria), animacji dla seniorów Ożywić wspomnienia (prowadzenie: Fabryka Form Fszelakich), radiowe warsztaty dziennikarskie (prowadzenie: Ryszard Jaźwiński) i tworzenia wideoblogów filmowych (prowadzenie: Kaja Klimek). W programie są również panele dyskusyjne Zaufaj mi i Wschodnie przyjemności, poradnik terapeutyczny Komu po co to kino, a także dwie wystawy: Pagan Poetry Marcina Nagraby i Plakaty Filmowe z Ghany.

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Od 6 do 10 grudnia 2017 roku
Białystok

Dodaj komentarz