Razem w komiksie. Czesi o Polakach, Polacy o Czechach

Czeskie Centrum w Warszawie i Instytut Polski w Pradze we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury ogłaszają otwarty konkurs na komiks inspirowany historią naszych sąsiadów. Prace można nadsyłać do 28 lutego 2018 roku.

„Razem w komiksie. Czesi o Polakach, Polacy o Czechach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Razem w komiksie. Czesi o Polakach, Polacy o Czechach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska i Czechy mają wspólną historię i podobnych bohaterów. Organizatorzy chcą opowiedzieć o nich współczesnym językiem. Założeniem konkursu pt. Razem w komiksie jest to, że Czesi rysują o Polakach, a Polacy – o Czechach. Pozwoli to na jeszcze lepsze wzajemne poznanie się obu narodów.

Polscy uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować od 2 do 4 stron komiksu inspirowanego czeską historią. Mogą go wykonać dowolną techniką i w języku polskim, ale… na jeden spośród podanych tematów.

Do wyboru mają:

  1. Temat wspólny: Masaryk i Paderewski w Carnegie Hall | T. G. Masaryk, Ignacy Paderewski,
  2. Bohaterki bez patosu | Milada Horáková, Věra Čáslavská,
  3. Kowboje Europy Środkowej | Bracia Mašínowie,
  4. 1968–1969: wspólna nadzieja, wspólne rozczarowanie | Jan Palach.

D;a zwycięzców przewidziano nagrody finansowe. Laureat I miejsca otrzyma 3000 zł, II miejsca – 2000 zł, zaś III – 1000 zł. Miejsca od IV do VI zostaną docenione wyróżnieniem i nagrodami rzeczowymi. Kolejność zwycięskich prac ustali jury złożone z polskich specjalistów i przedstawicieli Czeskiego Centrum w Warszawie oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Szczegółowy opis poszczególnych tematów konkursowych oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej Czeskiego Centrum w Warszawie.

Konkurs Razem w komiksie. Czesi o Polakach, Polacy o Czechach
Termin doręczenia prac: 28 lutego 2018 roku
Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy pokonkursowej: maj 2018 roku

Dodaj komentarz