Podświadomość – Tadeusz Baranowski

Podczas wystawy w New atelier Design, zatytułowanej Podświadomość, zostaną zaprezentowane wybrane prace malarskie Tadeusza Baranowskiego z lat 2010–2017. O swojej sztuce sam artysta mówi: „Już w pierwszych pracach malarskich dążyłem do płaskorzeźby, a moim marzeniem było zbudować trójwymiarowy obraz, w który widz będzie mógł wejść i obejrzeć od środka”.

Ekspozycja obejmuje ok. 30 prac, będących efektem dalszych eksperymentów artysty z formą oraz strukturą, przez co nadal zaskakuje swoją nowatorskością i oryginalnością techniki.

Wystawa „Podświadomość” Tadeusz Baranowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Podświadomość” Tadeusz Baranowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejno nakładane na siebie materiały, często czerpane z natury – gałęzie, deski, tkanina, pleksi w połączeniu z gładką taflą akrylowego tła, tworzą abstrakcyjne kompozycje, w których artysta stara się oddać swoje emocje, skojarzenia oraz nieskończenie inspirującą go naturę.Barwy obrazów raz połączone są ze sobą w mocno kontrastujące zestawy, innym razem, obraz, w obrębie koloru, tworzony jest z subtelnej gradacji odcieni granatu, żółcieni, szarości. Ważną rolę w twórczości Tadeusza Baranowskiego odgrywa również, padające na jego rzeźbiarskie kompozycje światło odsłaniające przed wnikliwym widzem kolejne niuanse – spękania, odbicia, łuszczenia, będące częściami składowymi tajemniczych wizji autora, który nigdy nie zdradza tytułu swej pracy, zdając się na wyobraźnię i wrażliwość widza.

W trakcie trwania wystawy nie zabraknie akcentów dedykowanych wielbicielom komiksu – zostaną zaprezentowane plansze komiksowe, filmy oraz albumy, min słynny 1001 comics you must read before die.

Wystawa „Podświadomość” Tadeusz Baranowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Podświadomość” Tadeusz Baranowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Baranowski – malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów. Głównym sposobem wypowiedzi artystycznej Baranowskiego jest malarstwo. W latach wcześniejszych, oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis (2007). W latach 1984–1990 współpracował z belgijskim wydawnictwem Editions du Lombard. Znalazł się jako jedyny polski ilustrator w ekskluzywnym wydaniu piosenek J. Brela wydanym w Belgii i Francji.

Stworzył własną technikę malarską wykorzystującą materiały tj. pleksi, tkaniny, polistyren, deski, gałęzie, w połączeniu z farbą akrylową, olejną, itp. Pozwala ona na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie poprzez piętrowe nakładanie warstw różnorodnej materii. O swojej sztuce sam artysta mówi : „Już w pierwszych pracach malarskich dążyłem do płaskorzeźby, a moim marzeniem było zbudować trójwymiarowy obraz, w który widz będzie mógł wejść i obejrzeć od środka”.

Podświadomość, Tadeusz Baranowski 
Od 6 do 31 grudnia 2017
New Atelier Design, Warszawa

Dodaj komentarz