Od Munka do Maślony – książka o spotkaniach z polskimi reżyserami

7 grudnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się trzeci tom spotkań Barbary Hollender z polskimi reżyserami światowego formatu – Od Munka do Maślony.

Barbara Hollender, „Od Munka do Maślony” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Barbara Hollender, „Od Munka do Maślony” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Munk, Jakubowska, Chęciński, Żuławski, Stuhr, Kijowski, Wosiewicz, Wojtyszko, Szulkin, Krzystek, Kwieciński, Pasikowski, Jabłoński, Rosa, Kapeliński, Jakubik, Borcuch, Sadowska, Kazejak, Smoczyńska, Matuszyński, Zariczny, Kowalski, Domalewski, Maślona.

Od Munka do Maślony to historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Ich artystycznych wyborach, wolności i poczuciu spełnienia.

Przez całe moje profesjonalne życie, jeżeli chciałem dowiedzieć się o wartości filmu, na który się wybierałem czytałem recenzje Barbary Hollender. Jej opinie zawsze wyważone i przede wszystkim życzliwe twórcom nigdy mnie nie zawiodły. Jej wieloletnie wnikliwe obserwowanie polskiej sceny filmowej, całkowity brak tak częsty w jej środowisku stronniczości buduje pełen obraz wybitnych osobowości i przemian polskiego filmu. – mówi Sławomir Idziak.

Barbara Hollender — krytyk filmowy, wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek Gwiazdy w zbliżeniu, Studio Tor (razem z Zofią Turowską). W 2014 roku wydała tom szkiców o ludziach kina Od Wajdy do Komasy, w 2016 kolejną część Od Kutza do Czekaja. Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. Waszyngton za zamkniętymi drzwiami, Batman.

Barbara Hollender, Od Munka do Maślony
Premiera: 7 grudnia 2017 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz