• 2017-12-01

System Informacji Miejskiej dla Krakowa

Kraków jest tak wyjątkowym miastem, że projektanci nie mieli wątpliwości, że to on powinien być głównym bohaterem nowego Systemu Informacji Miejskiej. Projekt jest czytelny, funkcjonalny i jednocześnie dyskretnie wpisuje się w tkanką miejską, nie konkurując z pięknem krakowskich kamienic.

Znak Centrum (dzięki uprzejmości Para-Buch)

Znak Centrum (dzięki uprzejmości Para-Buch)

Autorzy projektu – Para-Buch oraz Towarzystwo Projektowe – zastosowali jeden kolor tablic ulicowych i adresowych, jasny beż. Kolor nawiązuje do tradycyjnych, kamiennych tablic obecnych jeszcze na krakowskich ulicach. W bardzo dyskretny sposób wyróżniono Stare Miasto i obszary historyczne, chcąc zrezygnować ze zdecydowanego podziału na strefy o zróżnicowanej informacji, gdyż wprowadza on niepotrzebny szum informacyjny.

Kluczowym elementem SIM jest znak centrum. Podobnie jak logo Krakowa zaprojektowane przez Opus B, przedstawia układ Rynku z ulicą Grodzką biegnącą na południe. Całość wpisana jest w okrąg z zakolem Wisły. Znak oznacza i wskazuje centrum, jest też jednocześnie znakiem identyfikacji SIM i bardzo mocno wiąże projekt z Krakowem i jego unikatowym założeniem urbanistycznym, stając się jednocześnie lokalnym krakowskim „kompasem” pozwalającym swobodniej poruszać się po mieście.

Informacja drogowa (dzięki uprzejmości Para-Buch)

Informacja drogowa (dzięki uprzejmości Para-Buch)

System będzie dostosowany do potrzeb masowej turystyki i osób niepełnosprawnych. Totemy informacyjne wyposażone zostaną w technologie do łatwej transmisji danych (np. wifi, nfc), a system ma być rozwijany w aplikacjach i za pomocą nowych mediów. Przygotowany w ten sposób system ma charakter otwarty – np. totemy kierunkujące, w przyszłości, po niewielkich zmianach, mogą posłużyć jako punkty informacyjne na przystankach komunikacji miejskiej.

System Informacji Miejskiej dla Krakowa
Projekt: Towarzystwo Projektowe, Para-Buch

Dodaj komentarz