• 2017-12-01

Sprusiak jakiego nie znamy

Wystawę Sprusiak jakiego nie znamy można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 29 grudnia. Ekspozycja prezentuje nieznaną twórczość łódzkiego artysty.

„Sprusiak jakiego nie znamy” – ekspozycja (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sprusiak jakiego nie znamy” – ekspozycja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ceniony i wszechstronny artysta, który malował pejzaże, motywy architektoniczne, martwe natury. Jednak mało kto wie, że zajmował się także projektowaniem wzorów na tkaniny. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przybliża publiczności designerski dorobek artystyczny Tadeusza Sprusiaka.

Wystawa jest pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta. Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczyć można ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek – uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Dominują tu motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach. Z kolei tkaniny koszulowe to przeważnie motywy geometryczne, chociaż Sprusiak chętnie sięgał też po wzory o intensywnej kolorystyce.

Na wystawie znajdują się również trzy jego obrazy: dwa z motywami abstrakcyjnymi i jeden pejzaż, dzięki którym zobaczyć można wszechstronność artystyczną Tadeusza Sprusiaka. Całość ekspozycji dopełnia cykl fotografii z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujących go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni.

Tadeusz Sprusiak był projektantem i pedagogiem. I to wbrew woli rodziny. Jego ojciec, Marceli, kierownik rytowni i produkcji wzorów na tkaniny w zakładach przemysłowych I. K. Poznańskiego w Łodzi, chciał by syn zdobył „rzetelny” zawód. Tadeusz nie porzucił jednak malarstwa gdy wyjechał do Lwowa na studia na Wydziale Architektury. Następnie pod wpływem rodziców rozpoczął studia medyczne, w czasie których w 1932 roku w Łodzi, miał swoją pierwszą wystawę. Po wojnie zajął się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wykładał również podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej. W 1957 roku jego obrazy zaprezentowano w Londynie. Do schyłku lat 50. XX w. projektował wzory deseni na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej 157.

Sprusiak jakiego nie znamy
Od 11 maja do 29 grudnia 2017 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz