Wystawa Mieszkańcy – Paulina Jackowska

Już 7 grudnia w Kolonii Artystów w Gdańsku będzie miał miejsce wernisaż wystawy Mieszkańcy stworzonej przez Paulinę Jackowską. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie.

Paulina Jackowska – absolwentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2016 rezydentka Kolonii Artystów. Zajmuję się malarstwem oraz grafiką. Mieszka i tworzy w Gdańsku. Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Białymstoku,Gdańsku, Lublinie, Legnicy, Gdyni.

Wystawa „Mieszkańcy” Paulina Jackowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Mieszkańcy” Paulina Jackowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W potocznym postrzeganiu malarstwo to sielankowy sposób na życie. Myśląc o twórczości portrecistów, mistrzów scen rodzajowych czy artystów uprawiających sztukę abstrakcyjną najbardziej idylliczny wydaje się być zawód pejzażysty. Czy myśląc o malarstwie krajobrazów nie wyobrażamy sobie urzekających widoków oraz siedzącego przed sztalugą staruszka w słomianym kapeluszu? Taki pogląd o sztuce, choć utrwalony w kulturze popularnej, jest jednak dalece odmienny od malarskiej codzienności. Raz, że nie tylko staruszkowie w słomkowych nakryciach głowy zasiadają przed sztalugami, dwa – pejzaż to nie zawsze piękny widok, trzy – wybór malarstwa jako sposobu na życie to nie zawsze łatwy kawałek chleba.

Paulina Jackowska, która w swojej twórczości traktuje pejzaż i przestrzeń jako punkt wyjścia obrazu, jest tego doskonałym przykładem. Młoda artystka cały czas poszukuje swojej twórczej drogi, zmaga się z materią, płótnem, farbą i wszelkimi środkami formalnymi. Znaczącą przeszkodą są dla niej również warunki, w których tworzy oraz – co typowe dla artystów – sceptycyzm oraz permanentny brak zadowolenia z własnej pracy. Taka rzeczywistość bez wątpienia wpłynęła na rozmiar jej dorobku artystycznego. Paulina się nie poddaje, tworzy obrazy jeden za drugim, sprawdzając różnego rodzaju techniki malarskie i kompozycje barwne. Jak sama mówi: im bardziej chcę, tym bardziej myślę że gorzej mi to wychodzi.

Trudno jednoznacznie określić jej malarstwo, jednak w tym wypadku nie jest to zrzut. Paulina nie zamyka się w jednej technice, nie ucieka w proste i banalne tematy, nie idzie na łatwiznę. Jej ekspresyjne abstrakcje, które w założeniu miały tworzyć spójny cykl na temat przestrzeni, są swego rodzaju dokumentacją procesu tworzenia. Krok po kroku, obraz po obrazie przedstawiają poszukiwania, walkę i próbę stworzenia kompozycji, z której w końcu będzie zadowolona. Sugerując się niepewnością artystki można by nazwać tę ekspozycję wystawą nieudanych obrazów. Przyglądając się jednak różnorodności i jakości jej prac, bogactwu formalnemu i kolorystycznemu, swobodzie w mieszaniu technik czy w końcu emocjonalnej spójności, lepiej rzec: będzie dobrze, ten jest najlepszy.

Mieszkańcy to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. Mieszkańcy to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

Mieszkańcy, Paulina Jackowska
7 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Kolonia Artystów, Gdańśk

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR