Wystawa Mieszkańcy – Paulina Jackowska

Już 7 grudnia w Kolonii Artystów w Gdańsku będzie miał miejsce wernisaż wystawy Mieszkańcy stworzonej przez Paulinę Jackowską. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie.

Paulina Jackowska – absolwentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2016 rezydentka Kolonii Artystów. Zajmuję się malarstwem oraz grafiką. Mieszka i tworzy w Gdańsku. Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Białymstoku,Gdańsku, Lublinie, Legnicy, Gdyni.

Wystawa „Mieszkańcy” Paulina Jackowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Mieszkańcy” Paulina Jackowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W potocznym postrzeganiu malarstwo to sielankowy sposób na życie. Myśląc o twórczości portrecistów, mistrzów scen rodzajowych czy artystów uprawiających sztukę abstrakcyjną najbardziej idylliczny wydaje się być zawód pejzażysty. Czy myśląc o malarstwie krajobrazów nie wyobrażamy sobie urzekających widoków oraz siedzącego przed sztalugą staruszka w słomianym kapeluszu? Taki pogląd o sztuce, choć utrwalony w kulturze popularnej, jest jednak dalece odmienny od malarskiej codzienności. Raz, że nie tylko staruszkowie w słomkowych nakryciach głowy zasiadają przed sztalugami, dwa – pejzaż to nie zawsze piękny widok, trzy – wybór malarstwa jako sposobu na życie to nie zawsze łatwy kawałek chleba.

Paulina Jackowska, która w swojej twórczości traktuje pejzaż i przestrzeń jako punkt wyjścia obrazu, jest tego doskonałym przykładem. Młoda artystka cały czas poszukuje swojej twórczej drogi, zmaga się z materią, płótnem, farbą i wszelkimi środkami formalnymi. Znaczącą przeszkodą są dla niej również warunki, w których tworzy oraz – co typowe dla artystów – sceptycyzm oraz permanentny brak zadowolenia z własnej pracy. Taka rzeczywistość bez wątpienia wpłynęła na rozmiar jej dorobku artystycznego. Paulina się nie poddaje, tworzy obrazy jeden za drugim, sprawdzając różnego rodzaju techniki malarskie i kompozycje barwne. Jak sama mówi: im bardziej chcę, tym bardziej myślę że gorzej mi to wychodzi.

Trudno jednoznacznie określić jej malarstwo, jednak w tym wypadku nie jest to zrzut. Paulina nie zamyka się w jednej technice, nie ucieka w proste i banalne tematy, nie idzie na łatwiznę. Jej ekspresyjne abstrakcje, które w założeniu miały tworzyć spójny cykl na temat przestrzeni, są swego rodzaju dokumentacją procesu tworzenia. Krok po kroku, obraz po obrazie przedstawiają poszukiwania, walkę i próbę stworzenia kompozycji, z której w końcu będzie zadowolona. Sugerując się niepewnością artystki można by nazwać tę ekspozycję wystawą nieudanych obrazów. Przyglądając się jednak różnorodności i jakości jej prac, bogactwu formalnemu i kolorystycznemu, swobodzie w mieszaniu technik czy w końcu emocjonalnej spójności, lepiej rzec: będzie dobrze, ten jest najlepszy.

Mieszkańcy to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. Mieszkańcy to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

Mieszkańcy, Paulina Jackowska
7 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Kolonia Artystów, Gdańśk

Dodaj komentarz