• 2017-12-01

Andrzej Mastalerz reżyseruje Autostradę

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczęły się próby przed ostatnią w tym roku, planowaną na 29 grudnia, premierą. Spektakl Autostrada Michael’a McKeever’a reżyseruje Andrzej Mastalerz.

Andrzej Mastalerz, fot. Urszula Bondaruk (źródło: materiały prasowe teatru)

Andrzej Mastalerz, fot. Urszula Bondaruk (źródło: materiały prasowe teatru)

Autostrada to pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do Siódmej pieczęci Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego Pocztówki z Europy, w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, Hotelowe manewry reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera Otwarcie sezonu, z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.

Autostrada to pełna ciepła i dobrego humoru komedia. Główny bohater – Charlie Cox – redaktor jednego z wydawnictw i niespełniony pisarz, pod wpływem dramatycznej informacji wyrusza w podróż. Postaci napotkane na jego drodze i niespodziewane zdarzenia, powodują silną i czasami bolesną weryfikację jego dotychczasowego życia. Jak sobie z tym poradzi? Czy będzie w stanie zdobyć się na rzeczy, na które do tej pory nie miał odwagi? Czy zaryzykuje… po prostu żyć? Dlaczego taki tekst? W przedstawieniach teatralnych mało interesujące jest dla mnie to, że ludzie mają problemy. To oczywistość. O wiele ważniejsze jest czy i jak sobie z nimi radzą. Utwór przetłumaczony na język polski przez Bogusławę Plisz-Góral w roku 2012, nie został do tej pory wystawiony. W teatrze białostockim będzie miał więc swoją prapremierę – mówi Andrzej Mastalerz.

Realizatorzy:

Reżyseria: Andrzej Mastalerz
Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak
Muzyka: Patryk Ołdziejewski
Inspicjent: Jerzy Taborski

Występują: Sławomir Popławski, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Katarzyna Siergiej.

Michael McKeever, Autostrada
Premiera: 29 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz