Konkurs Architektoniczny #Fredry8 rozstrzygnięty

29 listopada w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podczas konferencji prasowej ogłoszono wyniki Konkursu Architektonicznego #Fredry8. Prace zaprezentowano publicznie po raz pierwszy.

Konkurs Architektoniczny #Fredry8 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Architektoniczny #Fredry8 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W konferencji uczestniczyli Agnieszka Komar-Morawska – dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Konior – architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego, dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zastępca przewodniczącego Sądu Konkursowego, Marek Szeniawski – architekt krajowy, sekretarz Sądu Konkursowego, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, członkini Sądu Konkursowego oraz Marcin Mostafa – architekt, członek Sądu Konkursowego.

Przedmiotem ogłoszonego w sierpniu konkursu było opracowanie koncepcyjne projektu architektonicznego przebudowy budynku Działu Zbiorów Nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. PWM jako gospodarz obiektu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podejmie się rewitalizacji zabytkowej kamienicy przy Fredry 8, stanowiącej dawną siedzibę Banku Dyskontowego według projektu Kazimierza Loewego z 1897 roku, figurującej w rejestrze zabytków od roku 1965. Termin składania prac do konkursu upłynął 6 listopada 2017 roku.

Niezwykły to konkurs, bardzo trudny, w wyjątkowej lokalizacji, a za najlepszą pracą kryje się zespół, który będzie zobowiązany do tego, żeby w sposób konstruktywny pracować z użytkownikiem i doprowadzić do dobrej realizacji, bo ona jest celem tego przedsięwzięcia – mówi Tomasz Konior, architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego.

Złożone do konkursu prace zostały ocenione przez Sąd Konkursowy na posiedzeniach w dniach 16 i 21 listopada 2017 roku. W pracach pokazano szereg odmiennych rozwiązań przestrzennych o znaczących walorach funkcjonalnych i estetycznych. Propozycje projektowe przedstawione przez uczestników konkursu dotyczące adaptacji struktur zabytkowego budynku i jego współczesnej rozbudowy, istotnie różniąc się między sobą, dały interesujący materiał porównawczy, pozwalający na zidentyfikowanie tych konceptów, które w możliwie pełnym zakresie realizują postulaty funkcjonalne Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Decyzją Sądu Konkursowego pod przewodnictwem Tomasza Koniora przyznano pierwszą oraz dwie równorzędne trzecie nagrody. Drugiej nagrody nie przyznano.

Zwycięski projekt został złożony przez AMC – Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. Sp. komandytowa. Dwie równorzędne III nagrody przyznano za prace: Claudio Nardi Architetto oraz Bulanda, Mucha – Architekci Sp. z o.o.

W uzasadnieniu Sądu Konkursowego przeczytać można m.in.:

Zwycięski projekt wyróżnia się klarowną strukturą przestrzenną i czytelnym podziałem stref funkcjonalnych, równocześnie najlepiej z przedstawionych prac wyraża zdefiniowane (…) oczekiwania dla siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Propozycja zbudowania nowej Sali koncertowej w standardzie box in box pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów, zwłaszcza akustycznych, niezależnie od kształtu i wystroju „adoptowanych” na ten cel istniejących pomieszczeń. (…) Umieszczenie Sali koncertowej w głębi struktury budynku pozwala na uwolnienie frontowych części obiektu dla czytelnego rozlokowania funkcji publicznych i nadania im prestiżowego charakteru, co jest możliwe przy relatywnie ograniczonej ingerencji w szczególnie wartościową, zabytkową substancję frontowego i centralnego budynku z ich wystrojem i bogatym detalem.

Zwycięska praca zakłada również zlokalizowanie pomieszczeń archiwów na najwyższych kondygnacjach i poza zasadniczą wewnętrzna strukturą obiektu, co pozwoli na uzyskanie autonomii strefy gromadzenia zbiorów, stworzenia dobrych warunków ich profesjonalnej ochrony i sprawnej ekspedycji jako dobrze skomunikowanego systemu, bez kolizji z funkcjonalnością pozostałych bloków użytkowych obiektu.

W budynku po modernizacji przewidziano salę koncertową, studio nagrań, księgarnię muzyczną, salę tańca oraz sale szkoleniowe, miejsce na warsztaty muzyczne, bibliotekę, mediatekę, archiwum, część biurową, pomieszczenia poligrafii, digitalizacji i spedycji wydawnictw oraz archiwów, a także kawiarnię i pokoje gościnne z atrakcyjnymi tarasami od strony Ogrodu Saskiego.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne to narodowa instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Z publikacji Oficyny, oznaczonych charakterystycznym żółtym logo, korzystają zarówno najmłodsi adepci sztuki muzycznej, jak i uznani artyści, orkiestry, wykładowcy oraz liczni melomani. Główna siedziba Wydawnictwa znajduje się od 1945 roku w Krakowie, a Dział Zbiorów Nutowych – w Oddziale PWM w Warszawie.

Konkurs Architektoniczny #Fredry8 na opracowanie koncepcyjnego projektu architektonicznego przebudowy siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs Architektoniczny #Fredry8
Ogłoszenie wyników: 29 listopada 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR