O stylu późnym Edwarda W. Saida

8 grudnia 2017 roku nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się książka Edward W. Saida O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd w przekładzie Barbary Kopeć-Umiastowskiej i z posłowiem Jacka Gutorowa.

Edward W. Said, „O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Edward W. Said, „O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Edward W. Said, jeden z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku, prowadził w latach dziewięćdziesiątych seminarium poświęcone ostatnim dziełom wielkich muzyków i pisarzy – dziełom pod wieloma względami zaskakującym. Temat zasługiwał na książkę, jednak pracę nad nią przerwała śmierć Saida. Tom On Late Style: Music and Literature Against the Grain (2006) powstał dzięki żonie i współpracownikom autora, którzy zebrali pozostawione przez niego wykłady, artykuły i notatki.

Książka pokazuje autora Orientalizmu od mniej znanej strony – jako znakomitego znawcę sztuki oraz stylistę. Jego interpretacje dzieł Beethovena, Manna, Kawafisa, Lampedusy, Geneta, Viscontiego czy Goulda są mocnym argumentem za wszechstronnym rozwojem duchowym i intelektualnym, którego rolę w dzisiejszej kulturze często podaje się w wątpliwość.

W książce O stylu późnym zawiera się też pewien dramatyzm. Śmiertelnie chory Said wiedział, że to prawdopodobnie jego ostatnie dzieło. W pewnym sensie pisał więc o sobie.

„Piękny pomnik życia i dzieła Saida.” – Hanif Kureishi

„Książka widmo krążąca pomiędzy pisarzem a czytelnikiem.” – Jacek Gutorow

Edward W. Said (1935–2003) – amerykańsko-palestyński krytyk i teoretyk kultury, pisarz, krytyk literacki i muzyczny. Pochodził z Jerozolimy, skąd jego rodzina przeniosła się do Kairu z powodu nasilającego się konfliktu arabsko-izraelskiego. W wieku kilkunastu lat został przeniesiony do szkoły w USA. Studiował w Princetown i na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskał stopień doktora. Od 1963 roku, aż do końca życia, wykładał na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem ponad dwudziestu książek, tłumaczonych na wiele języków. W Polsce ukazały się: Orientalizm (1991), Za ostatnim niebem. Palestyńczycy (2002), Kultura i imperializm (2009), Paralele i paradoksy. Rozmowy o muzyce i społeczeństwie (z Danielem Berenboimem, 2007). Znany powszechnie jako adwokat sprawy palestyńskiej, głośno krytykował politykę Stanów Zjednoczonych i Izraela w tym regionie. Zmarł w 2003 roku w Nowym Jorku.

Edward W. Said, O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd
Premiera: 8 grudnia 2017
Wydawnictwo Ossolineum

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR