Świat zmysłów

Czy wiesz, że obraz w twojej siatkówce jest odwrócony? Czy byłbyś w stanie rozpoznać swój głos odtworzony z nagrania? A może chciałbyś sprawdzić, czy masz zdolność „czytania palcami”? I czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie podpisać się, widząc tylko odbicie lustrzane swojej ręki? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

„Świat zmysłów”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Świat zmysłów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat zmysłów to niezwykła, interaktywna wystawa dzieli się na trzy części i każda z nich prezentuje inny aspekt działania zmysłów. Pierwsza część to Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego. Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Kilka doświadczeń pozwala widzowi na samodzielną ocenę sprawności własnych zmysłów, m.in. widzenie peryferyjne, powidok, a także umożliwia eksperymentowanie z percepcją dźwięków i poznanie budowy ucha. Tu widzowie zdobędą wiedzę o wadach wzroku, recepcji barw czy „drodze dźwięku” i będą mogli wyznaczyć własną krzywą słyszalności. Poznają także homunkulusa sensorycznego, który wyjaśni nam fenomen receptorów dotykowych, a także zwiedzą „ogród zapachów”.

Druga część Mono czy stereo, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami uczestnicy dowiedzą się dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku. W trzeciej części Oszukać zmysły, na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Będą mogli sprawdzić czym jest kamuflaż, zagrać na „dziwnym pianinie”, sprawdzić, jak bardzo sprzężone są ze sobą nasze zmysły i wychodzące od nich bodźce.

Wystawa przeznaczona jest w szczególności dla młodego widza oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Jej celem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: „Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem”.

Świat zmysłów
Organizator: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Dodaj komentarz