• 2017-11-30

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku

Czesława Frejlich 7 grudnia w czytelni Instytutu Dizajnu w Kielcach wygłosi wykład na temat zmian w polskim dizajnie pt. Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku.

„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza część poświęcona będzie wzornictwu zaspokajającemu potrzeby rynkowe. Pokaże jak radzili sobie twórcy w latach 90., w warunkach rodzącego się kapitalizmu, jakie piętno odcisnęły na ich pracach prądy postmodernistyczne, jak na przełomie wieku XX i XXI zaczęli wpisywać się w międzynarodowe nurty projektowania i jak współcześnie poszukują odrębności, chcąc sprostać konkurencji na rynkach zagranicznych.

Druga część wykładu przedstawi inne oblicze dizajnu, w którym o formie wyrobu nie zawsze decydują takie wartości, jak sprzedaż i zysk. Wielu, szczególnie młodych, nie tylko projektuje, ale zakłada firmy i sprzedaje swoje produkty w internecie. Takie działania rzadko są prowadzone na szeroką skalę i charakteryzują się eksperymentowaniem z materiałem, technologią czy z nową estetyką trudną do zaakceptowania dla masowego odbiorcy. Wielu skupia uwagę na poszukiwaniu narodowej tożsamości, odwołując się do ludowości, lokalności czy przeszłości. Do jeszcze innych wartości odwołuje się najmłodsze pokolenie twórców, którzy dostrzegają ważkie problemy społeczne, jak konsekwencje starości i niepełnosprawności albo podejmują projekty, którymi włączają się w ruchy proekologiczne.

Przedstawiona zostanie twórczość projektantów-artystów, którzy działając na pograniczu dyscyplin pokazują widzom na festiwalach czy w galeriach dzieła będące rodzajem refleksji czy komentarza. Ta różnorodność jest świadectwem zmian roli, jaką odgrywają projektanci we współczesnym świecie, ale mówi także o kondycji kultury materialnej, o wrażliwości, aspiracjach i wartościach którym hołduje społeczeństwo.

Wykład jest zapowiedzią wystawy Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, której otwarcie zaplanowano na 6 kwietnia 2018 roku.

Czesława Frejlich – profesor na krakowskiej i warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa. W latach 2001–2016 była redaktor naczelną ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D”. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych wzornictwu.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku
7 grudnia o godzinie 18.00
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz