Sąsiedztwo i budownictwo wielorodzinne na MIASTOmovie

Podczas październikowej, 5. edycji MIASTOmovie, Wrocławska Fundacja Filmowa zaprosiła wrocławian do rozmowy na temat różnych odsłon sąsiedztwa. Na początku grudnia festiwal powraca, by temat kontynuować – tym razem zajmie się refleksją nad życiem w budownictwie wielorodzinnym we Wrocławiu. Suplement 5. odsłony MIASTOmovie odbędzie się między 5 a 8 grudnia.

Plakat suplementu 5. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat suplementu 5. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas MIASTOmovie film stanowi punkt wyjścia do refleksji nad współczesnym miastem. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Wrocławia do aktywnego udziału w rozmowie na temat otaczającej ich przestrzeni. Działania w 2017 roku dedykowane są szeroko rozumianemu tematowi sąsiedztwa. Poczynając od podstawowego wymiaru sąsiedzkiego – między mieszkańcami jednego bloku – przez możliwości budowy społeczności lokalnej w obrębie jednego osiedla, po refleksję nad wspólnotą w ramach całego organizmu miejskiego.

Grudniowa seria wydarzeń skupi się na tym, czego nie udało poruszyć w programie październikowej edycji imprezy – uczestnicy porozmawiają o życiu w budownictwie wielorodzinnym we Wrocławiu, od miast-ogrodów, przez osiedla społeczne, bloki z wielkiej płyty, po kooperatywy na Nowych Żernikach i świeży trend „colivingu”.

Suplement 5. MIASTOmovie otworzy wrocławska premiera dokumentu Bloki w reżyserii Konrada Królikowskiego w Kinie Nowe Horyzonty. Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ’56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Oprócz projekcji filmu odbędzie się prezentacja modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu (współautor: Zbigniew Maćków) oraz dyskusja.

Kolejnego dnia suplementu 5. MIASTOmovie organizatorzy zaproszą uczestników na architektoniczno-sentymentlny spacer po Szczepinie, który poprowadzą Krzysztof Ziental, historyk architektury oraz Joanna Klima, szczepinianka, radna i aktywistka tego osiedla. 7 i 8 grudnia spotkamy się w Muzeum Architektury podczas dwóch wykładów – Agaty Gabiś o miastach-ogrodach i Przemysława Chimczaka o colivingu.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej MIASTOmovie oraz na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Suplement 5. MIASTOmovie
Od 5 do 8 grudnia
Wrocław

Dodaj komentarz