Zmienność obłoków oczami Anny Karpowicz-Westner

Anna Karpowicz-Westner, krakowska malarka, postanowiła ukazać Zmienność obłoków podczas wystawy w Galerii Platon we Wrocławiu. Jej wernisaż odbędzie się 2 grudnia.

Anna Karpowicz-Westner, „Odwiedziny” z cyklu „Latarnia morska”, olej na płótnie, 90 x 100 cm, 2017 (dzięki uprzejmości artystki)

Anna Karpowicz-Westner, „Odwiedziny” z cyklu „Latarnia morska”, olej na płótnie, 90 x 100 cm, 2017 (dzięki uprzejmości artystki)

Prezentacja malarstwa Anny Karpowicz-Westner pod tytułem Zmienność obłoków zabierze odbiorców w podróż, której motywem przewodnim będzie światło. W kontraście do spektakularnych pejzaży, ukazane zostaną także intymne wnętrza pracowni. Wspólnym mianownikiem prac jest postać kobieca, piękna i tajemnicza. Mocna forma i kolor, pełne przestrzeni i światła figuratywne kompozycje współtworzą rozpoznawalny, charakterystyczny dla artystki styl.

Zmienność obłoków to wystawa o urodzie życia i przemijaniu, o radości istnienia (i malowania), o przemijaniu chwil, którym towarzyszy zmienność światła – mówi Anna Karpowicz-Westner. – Sceny na płótnach, pomimo swojej realności, dzieją się ponad czasem.

(…) kobieta, pejzaż, intymne spotkania ludzi. Inspiracje to zapamiętany kształt i świetlistość chmury, szkice z podróży, atrybuty (…) sztuk: książka, instrument muzyczny, nuty, listy. Ważna jest dla mnie dramaturgia płótna, kontrast pomiędzy światłem i cieniem wyrażony kolorem. Dużą rolę odgrywa rysunek – dodaje.

Anna Karpowicz Westner urodziła 13 czerwca 1951 roku w Krakowie. Ukończyła studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1978 roku. Jej prace były eksponowane m.in. w warszawskiej Zachęcie, Grand Palais w Paryżu, Kunsthalle w Norymberdze, Euro-Galleri w Göteborgu, Towo Art Center w Tokyo, Maison de la Culture w Bourgers, The Polish Museum of America w Chicago i Inter Art Galerie Reich w Kolonii. Prezentowała swoją twórczość podczas wystaw indywidualnych w Warszawie, Krakowie, Frankfurcie nad Menem, Luksemburgu i Kolonii. Obrazy Karpowicz-Westner znajdują się w wielu znaczących kolekcjach zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Deutches-Polen Institut w Darmstadt, The Polish Museum of America w Chicago.

Końcowy efekt, do którego zmierzam to osiągnięcie harmonii, wyrażenie introwertycznego nastroju, odsłonięcie psychicznych i metafizycznych przeżyć ukazanych postaci – podsumowuje artystka.

Plakat wystawy „Zmienność obłoków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Zmienność obłoków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmienność obłoków
Od 2 do 31 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 2 grudnia o godz. 18.00
Galeria Sztuki Platon we Wrocławiu

Dodaj komentarz