Don K. – prapremiera spektaklu inspirowanego życiem Tadeusza Kościuszki

Efektowna scenografia rysowana światłem na oczach widzów, druki 3D, reżyseria live, eksperymenty dźwiękowe, to wszystko składa się na spektakl-instalację teatralną Don K., która jest wspólną propozycją Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Cloud Theater, przygotowaną z okazji Roku Kościuszkowskiego. Spektakl-instalacja zostanie premierowo zaprezentowana 2 grudnia w gmachu Muzeum Narodowego.

„Don K.”, reż. Teo Dumski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Don K.”, reż. Teo Dumski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kim jest główny bohater spektaklu? Józef K.? Obywatel Kane? Don Kichot? Kim jest samotny człowiek, który dziesiątki razy – na koniu, pieszo i na kolanach – przemierzał świat w poszukiwaniu wolności dla wszystkich ludzi? Walczył z inercją postępu, skazując się na samotność wobec świata, historii, osobistych i narodowych oczekiwań, by w końcu spotkać się z samotnością wobec śmierci – nie tylko idei, ale i własnej.

Wideo-performerzy, aktorzy i muzycy inspirowani życiorysem polsko-amerykańskiego bohatera narodowego przy pomocy najnowocześniejszych technologii stworzą współczesną opowieść o Tadeuszu Kościuszce i jego legendzie.

Kościuszko wyprzedzał swe czasy po stokroć, wielkimi marzeniami i nie mniejszymi porażkami. Bez wątpienia to jeden z najodważniejszych umysłów swoich (i naszych?) czasów, który dał się porwać wirowi historii tak, jak czasem człowiek daje się porywać wielkiej miłości – bez reszty – wyjaśnia Teo Dumski, reżyser.

Zespół Cloud Theater, łącząc tradycyjne i cyfrowe środki wyrazu, stworzył własny język teatralny. W spektaklu Don K. język ten pozwoli widzowi przekroczyć linię, która dzieli świat rzeczywisty od tego generowanego za pomocą technologii. Granice wyznaczone przez architekturę Muzeum zostaną poszerzone o scenografię rysowaną na oczach widza i wyświetlaną z projektorów w przestrzeni muzealnego holu. W połączeniu z grą aktorską, setkami postaci wydrukowanych na drukarkach 3D, reżyserią live i eksperymentami z dźwiękiem pozwoli to stworzyć żywy – i ulotny – eksponat muzealny.

Występują: Teo Dumski, Magda Górnicka-Jottard, Sebastian Siepietowski, Jacek Tuńczyk Fedorowicz.

Don K.
Premiera: 2 grudnia 2017 roku, godz. 19.00 i 21.00
Kolejna prezentacja: 4 grudnia, godz. 17.30
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz