• 2017-11-29

Finał projektu Portret osobisty

Wystawa Portret osobisty wieńczy projekt Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…, podczas którego wybitni portreciści – Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik – wraz z uczestnikami starali się zrozumieć istotę sztuki portretu.

Dorota, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Był to czas skupienia i uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych portrecistów. Powstawały pytania dotyczące prawdy w fotografii, zakładania „maski”, porozumienia między bohaterem a artystą i znaczenia procesu oraz efektu portretowania. Na ile jest to opowieść o bohaterze a na ile o samym twórcy? Każdy z czworga fotografów dał na te pytania zupełnie inne odpowiedzi.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa Filipa Ćwika, Magdy Hueckel, Jacka Poremby i Andrzeja Świetlika, które powstały podczas czterech sesji portretowych z udziałem mieszkańców Warszawy. Premierę będą miały również cztery filmy o portrecistach, które zrealizował Piotr Małecki.

Projekt Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

W ramach projektu Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika – uznanych polskich mistrzów portretu. Każdy z fotografów spotkał i sportretował 7 wybranych osób. Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowiedział o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotowali i rozmowę poprowadzili twórcy ze świata teatru – Agnieszka Podsiadlik, Anna Smolar, Katarzyna Szyngiera i Cezary Kosiński, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach.

Michał, fot. Andrzej Świetlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał, fot. Andrzej Świetlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portret osobisty
Artyści: Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Reżyseria filmów: Piotr Małecki
Kuratorki: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek
Wernisaż: 30 listopada 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa: od 1 do 22 grudnia 2017 roku
Instytut Fotografii Fort w Warszawie

Dodaj komentarz