Muzeum II Wojny Światowej i Polska Architektura na Politechnice Gdańskiej

7 grudnia na Politechnice Gdańskiej będzie można posłuchać wykładu na temat architektonicznych walorów Muzeum II Wojny Światowej. Autorami projektu są Jacek Droszcz i Bazyli Domsta ze Studia Architektonicznego Kwadrat oraz Andrzej Kwieciński i Zbigniew Kowalewski z biura A-PLAN bis, którzy poprowadzą wykład. Wydarzenie towarzyszy zamknięciu wystawy najlepszych polskich obiektów architektury 2016 roku, odbywającej się na Wydziale Architektury PG.

Muzeum II Wojny Światowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum II Wojny Światowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trakcie ponad godzinnej prezentacji architekci opowiedzą o szczegółach projektowania i realizacji obiektu, który stał się już nową ikoną Gdańska. Przedstawią nie tylko kulisy wyboru lokalizacji budynku, ale i założenia ideowe projektu oraz pełne napięcia i zwrotów akcji kulisy jego realizacji. Wykład i inne prezentacje towarzyszą wystawie Polska Architektura 2016, która jest prezentacją budynków nagrodzonych i zgłoszonych w plebiscycie Polska Architektura XXL 2016.

Podczas wykładu architekci postarają się odpowiedzieć na pytania:

  • Zjeść ciastko i mieć ciastko? – co z projektem Muzeum II Wojny Światowej ma wspólnego ten klasyczny dylemat?
  • 100 mln zł za „piwnicę”, to dużo czy mało?
  • Co było pierwsze : jajko czy kura? I co w przypadku Muzeum II Wojny Światowej jest jajkiem, a co kurą?
  • Symbolika bryły MIIW – czy konfrontacja zamysłu autorów wytrzymuje konkurencję z interpretacjami odbiorców?

W ramach imprezy będzie można poznać także technologie wykorzystane do wzniesienia obiektu takie jak nowoczesne systemy hydroizolacji firmy SOPREMA Polska. Równocześnie zwiedzający zobaczą ponad 100 obiektów nominowanych i nagrodzonych w plebiscycie Polska Architektura XXL 2016.

Wystawa będzie prezentowana w dniach od 30 listopada do 7 grudnia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej – Gmach Główny, holl na poziomie 300 (ul. Gabriela Narutowicza 11/12). Finisaż odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.00 w sali 300.

Plakat wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

By wziąć udział w wydarzeniu, wymagana jest rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie organizatora – grupy Sztuka Architektury.

Wystawa Polska Architektura 2016
Od 30 listopada do 7 grudnia
Finisaż: 7 grudnia o godzinie 17.00
Prezentacja Muzeum II Wojny Światowej
7 grudnia o godzinie 17.00
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Dodaj komentarz