• 2017-11-29

60 rektorów uczelni artystycznych z całego świata w Poznaniu

Tematem przewodnim 8. edycji międzynarodowego Leadership Symposium odbywającego się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Starym Browarze i instytucjach kultury w Poznaniu będzie: Dziedzictwo / Przemiany / Wartości.

Leadership Symposium (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leadership Symposium (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia w Poznaniu gościć będzie prawie 60 rektorów i przedstawicieli władz artystycznych szkół wyższych z całego świata. Po raz pierwszy w historii, The European League of Institutes of the Arts (ELIA) organizuje bowiem Leadership Symposium w tej części Europy, ze szczególnym uwzględnieniem udziału gości z Polski oraz regionu. Wcześniejsze edycje tego wydarzenia odbyły się w Los Angeles, Londynie, Hongkongu, Zurychu, Vancouver, Helsinkach oraz w Cape Town. ELIA powstała w 1990 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Działa jednak jako niezależna organizacja skupiająca ok. 350 członków reprezentujących władze uczelni z 47 krajów. Uczelnie zrzeszone w ELIA kształcą profesjonalistów we wszystkich dyscyplinach artystycznych. Instytucja ta powołana została w celu ciągłego wzmacniania pozycji edukacji artystycznej na poziomie uniwersyteckim, wspierania edukacji w sztuce oraz roli kultury jako centralnego czynnika rozwoju społecznego i ekonomicznego oraz promowania różnorodności w kulturze i wspierania międzykulturowej komunikacji. Organizacja od ponad 25 lat tworzy platformę dyskusji i wymiany kulturalnej na światowym poziomie.

Program ósmej edycji międzynarodowego Leadership Symposium, którego tematem przewodnim jest: Dziedzictwo / Przemiany / Wartości (Heritage / Transitions / Values) obejmie wystąpienia prelegentów oraz dyskusje panelowe, umożliwiające nawiązanie  współpracy oraz wymianę myśli pomiędzy instytucjami zrzeszonymi w ELIA.

Tegoroczna edycja Leadership Symposium i jej temat przewodni: Dziedzictwo / Przemiany / Wartości wpisuje się także w potrzebę dyskusji o roli artystycznego szkolnictwa wyższego w Europie. W kontekście zmian w polskim systemie edukacji, niesłychanie ważna okazuje się potrzeba podejmowania najistotniejszych dla edukacji kulturalnej tematów. Uczestnicy konferencji będą starali się odpowiedzieć na pytania: czy dziedzictwo, rozumiane jako system wartości i norm, na którym opierają się uczelnie artystyczne, jest nadal aktualny?

Sympozjum towarzyszy konkurs dla studentów na projekt plakatu związanego z tematem przewodnim wydarzenia. Uczestnicy konferencji dokonają wyboru zwycięskich prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Atrium UAP oraz opublikowane w katalogu poświęconym konferencji. Dla gości konferencji został przygotowany rozbudowany program zwiedzania miasta i jego najważniejszych instytucji kulturalnych.

Leadership Symposium: Dziedzictwo / Przemiany / Wartości
Organizatorzy: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, The European League of Institutes of the Arts (ELIA) Amsterdam, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego
Od 29 listopada do 1 grudnia 2017 roku
Poznań

Dodaj komentarz