• 2017-11-29

Pejzaż nieuchwytny – wystawa fotograficzna Krzysztofa Kowalskiego

Od 8 grudnia 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku we wrocławskiej Galerii Za Szafą będzie można zobaczyć wystawę fotografii Krzysztofa Kowalskiego, Pejzaż nieuchwytny. Wystawa towarzyszy jubileuszowi 70-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

Krzysztof Kowalski, „Pejzaż nieuchwytny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Kowalski, „Pejzaż nieuchwytny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rejestracja fotograficzna pejzażu dokonana z wnętrza jadącego pojazdu, niedoskonałym narzędziem jakim jest aparat w telefonie, gdzie migawka nie nadąża rejestrować przesuwającego się za oknem obrazu, przez zakurzone lub obłocone szyby, zaparowane od środka lub ociekające deszczem… Poprawność techniczna w prezentowanym zestawie fotografii nie jest priorytetem. Wszystkie ułomności wpływające na jakość zdjęcia zostały zaakceptowane i świadomie użyte. Dzięki temu powstały obrazy „naznaczone”. Ich skazą są nieostrość, poruszenie, prześwietlone partie nieba, zbyt wysoki kontrast, brak szczegółów, nierealna dominanta barwna. Wymienione błędy deformujące zapisany obraz wzbogacają treść pejzażową o dodatkowe informacje, stają się sygnałem, że proces tworzenia opierał się nie tylko na technice i prostej, wewnętrznej potrzebie rejestracji piękna. Ważnym czynnikiem, „przynaglającym” mnie do realizacji tego projektu były emocje, takie, które rodzą się w wyniku budowania więzi z bliską osobą lub w momencie realizacji tych więzi (potrzeba kontaktu, przywoływanie wspomnień, oczekiwanie, tęsknota). To kryterium czyni obraz ulotnym — czyni go nieuchwytnym. Nieuchwytność, ulotność rzeczy pozostawia niedopowiedzenie i niedosyt. Niedopowiedzenie, choć bywa inspirujące i twórcze, to jednak potrafi „domagać” się zaspokojenia. Tak też jest w przypadku prezentowanej foto-refleksji. Bardzo krótki impuls estetyczno-znaczeniowy (pojawiający się za oknem, zawarty w oglądanym obrazie) wzbudza „konieczność” dociekania, porównania, wyjaśnienia. – mówi Krzysztof Kowalski o wystawie

Krzysztof Kowalski, „Pejzaż nieuchwytny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Kowalski, „Pejzaż nieuchwytny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Kowalski – fotografią zajmuje się ponad 20 lat, autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, obraz traktuje jako narzędzie do komunikowania i dzielenia się znalezionym światłem i słowem.

Krzysztof Kowalski, Pejzaż nieuchwytny
Od 8 grudnia 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Za Szafą, Wrocław

Dodaj komentarz