Konkurs Coming Out 2017 rozstrzygnięty!

W tegorocznym konkursie Coming Out przyznano wiele nagród, nagrodę główną odebrała Magdalena Morawik z Wydziału Sztuki Mediów za pracę Środkowa szarość, a wyróżnienie Zofia Nycz z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną. Prace najzdolniejszych studentów zaprezentowane zostały w Reducie Banku Polskiego.

Coming Out 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Coming Out 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia mojego projektu jest flaga. Powieszenie połaci materiału na drzewcu odczytywane jest jednoznacznie – jako manifest, czyli komunikat. Stworzony przeze mnie materiał video, nie poddany obróbce czy montażu, pokazuje pełny okres używania flagi przez człowieka – od momentu pełnej energii do całkowitego wykończenia fizycznego – komentuje Magdalena Morawik, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP. – Już na początku studiów usłyszałam, że ASP co roku organizuje wystawę Coming Out – dziś jestem podwójnie dumna z tego, że udało mi się wygrać, bowiem już sam udział w konkursie był dla mnie małą wygraną.

W Galerii Salon Akademii zaś będzie można oglądać wystawę laureatek konkursu najlepszych dyplomów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Coming out 2016, która dotyka tematu migracji. Wiktoria Wojciechowska, w cyklu The Path opisuje los uchodźców przybywających do Włoch, próbujących przedostać się z południa na północ przez zieloną granicę do Francji. Trasę z południa na północ via wschód obrazuje praca Polonauts Eweliny Czaplickiej-Ruduchy.

W kontekście projektowania ubioru, Polonauts podejmuje temat wyobrażeń migrantów z gorącego południa na temat życia w Polsce i panującego tu klimatu. Podróż na wschód przyrównana jest tu do podróży kosmicznej, jest trawestacją zambijskiej misji kosmicznej – utopijnego projektu Edwarda Makuka Nkoloso, który na farmie pod Lusaką przysposabiał niedoszłych astronautów do stanu nieważkości we wnętrzach toczonych po zboczu beczek. Ewelina Czaplicka-Ruducha cytuje ten galaktyczny trening: stroje z kolekcji Polonauts stanowią kosmiczne kombinezony, a ciała to obiekty wprowadzane w ruch w podczas choreograficznego performensu. Celem misji Polonauts jest przygotowanie do podróży tam, gdzie spodziewać się można wszystkiego, co nieprzewidywalne.

Przed bohaterami videonarracji Wiktorii Wojciechowskiej postawione jest to samo zadanie — przetrwać daleką podróż. Jego realizacja ma jednak radykalnie odmienny charakter. Pokonywanie odległości odbywa się w sposób, któremu bliżej jest to średniowiecznych marszrut – to wędrówka piesza, bez mapy i kompasu, nierzadko po omacku. Jednym z najtrudniejszych na trasie jest odcinek alpejski, właśnie tu powstały zdjęcia i nagrania cyklu The Path. Wiktoria rejestrowała rozmowy przeprowadzone z napotkanymi na szlaku migrantami, odnalazła też lokalnych przewodników, którzy starają się ułatwić im tę przeprawę.

„NORTH by NORTH-EAST” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„NORTH by NORTH-EAST” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspólnym mianownikiem prac The Path i Polonauts jest perspektywa: próba spojrzenia na fenomen migracji bez dystansu. W działaniu obu artystek wyraźna jest chęć wejścia w bezpośredni kontakt z tymi, którzy zdecydowali się obrać północny i północno-wschodni kurs emigracji. To próba poznania i porozumienia. Dlatego też ważną częścią projektu jest wyjście poza przestrzeń galerii na ulicę, gdzie na fali wzrastającej ksenofobii wyraża się brak poszanowania dla przejawów tego, co „niepolskie”. Zdajemy sobie sprawę, że za sprawą kilku plakatów citylight AMS, wyeksponowanych w centralnych punktach Warszawy, nie zdołamy przekonać przeciwników migracji do spojrzenia z empatią. Chcemy jednak wykonać gest w kierunku tych, którzy nie odmawiają migrantom człowieczeństwa, potwierdzić, że jest to postawa, którą wciąż można podzielać.

Coming Out 2017
Od 24 listopada do 10 grudnia 2017 roku
Reduta Banku Polskiego  Warszawie

Wystawa laureatek Coming Out 2016: NORTH by NORTH-EAST
Ewelina Czaplicka-Ruducha, Polonauts; Wiktoria Wojciechowska, The Path
Od 4 do 9 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 4 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Performance: 4 i 6 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Salon Akademii, ASP w Warszawie

Dodaj komentarz