Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok

Plac Powstańców Warszawy czekają kolejne zmiany. To dobry czas, by wspólnie z mieszkańcami porozmawiać o nowej koncepcji dla tego miejsca. Docelowa wizja placu powstanie w trakcie warsztatów z udziałem architektów od 2 do 8 grudnia. Wypowiedzieć się będzie można również drogą elektroniczną.

Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwają prace nad planem zagospodarowania rejonu tzw. Ściany Wschodniej w Warszawie, który obejmuje plac Powstańców Warszawy. Miasto przygotowuje też koncepcję budowy parkingów podziemnych. Jeden z nich znajdzie się właśnie pod placem. Dodatkowo rozbudowę swojej siedziby rozważa Narodowy Bank Polski, a wkrótce otwarty zostanie gmach Prudential. W obliczu tych zmian czas pójść o krok dalej i zaprojektować docelową koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Plac Powstańców Warszawy zmienił się nie do poznania podczas budowy II linii metra – przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, pojawiła się mała architektura. Dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego, na placu przybyło zieleni ulicznej. Pojawiły się także trampoliny i instrumenty uliczne. Teraz tę przestrzeń czekają kolejne zmiany – zapowiadają organizatorzy.

Władze Warszawy zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w partycypacyjnym projektowaniu docelowej wizji placu Powstańców Warszawy.

Jaki plac będzie atrakcyjny dla odwiedzających? Jak powinien być zorganizowany ruch na placu: dla pieszych, rowerzystów, komunikacji miejskiej oraz dla indywidualnych samochodów? Jak kształtować architekturę placu, by nawiązać do jego historii i umiejętnie łączyć ją z tym, co nowe? Odpowiedzi na te pytania, a finalnie koncepcja zagospodarowania zostaną wypracowane w trakcie warsztatów z udziałem architektów, urzędników miejskich i mieszkańców.

W ramach przygotowań warsztatów o przyszłości placu 25 listopada odbył się spacer z varsavianistą Dariuszem Bartoszewiczem.

2 grudnia w godzinach od 11.00 do 13.00 odbędzie się spacer badawczy po pl. Powstańców Warszawy (zbiórka przy wejściu głównym do budynku Narodowego Banku Polskiego), zaś wszystkie wymienione sesje warsztatowe, studio otwarte z punktem konsultacyjnym oraz prezentacja końcowa odbędą się w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 w Warszawie.

Warsztaty zostaną otwarte 4 grudnia o godzinie 17.00. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w temat, by następnie od godziny 18.00, wziąć udział w sesji warsztatowej Jaki plac?. Na uczestników czeka praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy.

5 grudnia w godzinach od 14.00 do 18.00 do dyspozycji chętnych na wspólną pracę projektową będzie studio otwarte – punkt konsultacyjny.

Kolejna sesja warsztatowa odbędzie się 6 grudnia w oparciu o koncepcję wstępną. Nastąpi jej prezentacja, dyskusja i praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy. Program planowany jest w godzinach od 18.00 do 20.30.

7 grudnia w godzinach od 14.00 do 18.00 ponownie odwiedzić będzie można studio otwarte – punkt konsultacyjny, zaś dzień później o godzinie 18.00 nastąpi prezentacja końcowej koncepcji placu Powstańców Warszawy, będącej wynikiem prac warsztatowych oraz dyskusja i wystawa, będące ich zwieńczeniem.

Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczegółowe informacje jak wziąć udział w konsultacjach dostępne są Konsultacji społecznych Miasta Stołecznego Warszawa. Swoje pomysły można również do 30 listopada wysyłać drogą elektroniczną.

Plac Powstańców Warszawy – kolejny krok
Od 2 do 8 grudnia 2017 roku
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR