Duchy lasu

Już 9 grudnia w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Patrycji Mastej. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć leśna instalacja wykonana przez Food Think Tank. Po otwarciu odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–9 lat, tematycznie nawiązujące do nowo otwartej wystawy.

Wystawa „Duchy lasu” Patrycja Mastej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Duchy lasu”, Patrycja Mastej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wnętrze lasu kryje piękno i tajemnicę. To siedlisko dzikości, do którego zwykle nie zapuszczamy się w nocy, wzbudza jednocześnie zachwyt i lęk. Oczy w pniu drzewa, szept gałęzi, zaskakujące kształty wyłaniające się spomiędzy gęstwiny roślin, to wszystko przypomina nam, że w lesie oprócz zwierząt i roślin spotkać możemy kogoś jeszcze. Leśnice, borowce, szyszaki czy biesy to nieliczne spośród ich imion, a jest ich o wiele więcej… Są wśród nich między innymi tacy, którzy mylą wędrowcom ścieżki, leczą ludzi i panują nad dzikimi stworzeniami. Dotychczas opiekunowie lasu karmili się siłą otaczających ich pradawnych borów, a im las był silniejszy, tym silniejsi byli oni. Czy degradacja lasów jest efektem zanikania istot go zamieszkujących, czy jego strażnicy osłabli, bo lasy są niszczone?

Historia lasu wykracza poza ludzką pamięć, a jego korzenie w zbiorowej nieświadomości sięgają dużo głębiej, niż potrafimy to sobie wyobrazić. Nasi prarodzice czcili swoich bogów wśród drzew, w magicznych miejscach zwanych świętymi gajami, a poszanowanie przyrody umożliwiało im zbliżenie się do przodków, leśnych opiekunów oraz sił natury. Drzewa dawały im życie, wiedzę, schronienie i siłę, były czczone i odpowiednio honorowane.

Współcześnie sztuka jest swego rodzaju terapią dla mieszkających w miastach ludzi. Poza cywilizacją jej funkcję pełni natura, która zachwyca, wprawia w zadumę, relaksuje i koi. Bogactwo wizualności wpisane w naturalny stan przyrody uwrażliwia estetycznie, inicjując jednocześnie stan głębokiego relaksu, a także uważności, którą tak łatwo gubi się w przebodźcowanym środowisku miejskim. We wnętrzu schronu powstał las, by móc w jego otoczeniu stworzyć opiekuńczego ducha, który utrwali się w zbiorowej nieświadomości jako symboliczna manifestacja naturalnej mocy przyrody. Wejdź w las, wsłuchaj się w jego wnętrze i spotkaj zamieszkujące w nim tajemnicze istoty!

Wystawa Duchy lasu, Patrycja Mastej
9 grudnia 2017 roku, godz 16.00
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz