Architektura cienia

4 grudnia w Toruńskiej Galerii Wozownia odbędzie się wykład Aleksandry Wasilkowskiej Architektura Cienia.  Wykład jest częścią cyklu Architektura w Wozowni. 

Bazar Bakalarska, fot. Maciej Landsberg (źródło: materiały prasowe galerii)

Bazar Bakalarska, fot. Maciej Landsberg (źródło: materiały prasowe galerii)

„Architektura cienia to obiekty, które funkcjonują na marginesie uwagi. Powstają często bez udziału architekta, niepostrzeżenie wyrastają w podcieniach budynków, przejściach podziemnych, tunelach i lukach miasta. Często są to przestrzenie wstydliwe, brudne, wypierane, choć niezbędne do życia. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane strategie rehabilitowania architektury przez sztukę” – Aleksandra Wasilkowska.

Aleksandra Wasilkowska – architektka i artystka. Od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną specjalizującą się w projektach domów, budynków użyteczności publicznej, targowisk, przestrzeni publicznych, wnętrz, ogrodów, wystaw i scenografii teatralnych. W 2010 roku Aleksandra Wasilkowska wraz z Agnieszką Kurant reprezentowały Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Wasilkowska jest autorką wielu wystaw o architekturze, publikacji oraz książek, od kilku lat prowadzi autorski cykl „Architektura cienia” poświęcony badaniom zjawisk takich jak handel uliczny, bazary, szalety i inne obiekty architektoniczne, które funkcjonują na marginesie uwagi. Jej projekty były prezentowane m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej („Architektura cienia” oraz „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”), Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Seoul Art Center w Korei, Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Bunkrze Sztuki w Krakowie, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i dwukrotnie nagradzane za najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wasilkowska była nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2015 oraz Polacy z Werwą 2013. Od wielu lat prowadzi projekty związane z rewitalizacją przestrzeni miejskich.

Architektura Cienienia
Wykład: Aleksandra Wasilkowska
Koordynacja: Joanna Gwiazda
4 grudnia, godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz