• 2017-11-28

Wolność! Do kuchni marsz! 

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na wystawę fotografii Agaty Szuby, w ramach której zaprezentowane zostaną prace pochodzące z cykli Garderoba oraz Wolność! Do kuchni marsz!

Fot. Agata Szuba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agata Szuba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykle są próbą odpowiedzi na problem represyjności współczesnej kultury, względem życia kobiety, która stawiając przed sobą wymogi, niejednokrotnie większe niż są wobec niej oczekiwane, staje się niewolnicą przemijających mód i trendów. To nie rzeczy istnieją dla niej, to ona jest ich koniecznym uzupełnieniem. Przedstawienia są scenami bezsilności, swoistego krajobrazu po bitwie i sugerują, że jest to bitwa przegrana. Bohaterem obrazu jest także sterylna przestrzeń wnętrz, w której usytuowane są wysypiska garderoby. Kobieta staje się ich częścią, manifestując swoją kapitulację.

W innym miejscu autorka zdjęcia przedstawiona zostaje jako strażniczka domowego ogniska, walczy o godność i niezależność, broni swoich przekonań i miejsca na ziemi. Uwidacznia swoją mocna pozycję zamieniając miecz na nóż kuchenny, a tarczę na kapustę, które w jej przekonaniu maja taką samą siłę rażenia. Konfetti wskazuje na niezwykłą odświętność ukazanego gestu, a tym samym jest ukoronowaniem  jej tryumfu.

Agata Szuba – urodziła się w Olsztynie, w 1985 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2014 roku jest pracownikiem naukowo-artystycznym w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.  W 2017 roku uzyskała tytuł doktora w PWSFTiT w Łodzi. Realizacje w zakresie: fotografia, fotoobiekty, instalacje, realizacje multimedialne oraz projektowanie graficzne. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką pokazów zbiorowych w kraju i za granicą.

Agata Szuba. Gesty krytyczne
Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zamek Piastowski w Legnicy
Kurator: Andrzej Mazur
Od 1 do 17 grudnia 2017 roku
Wernisaż 1 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Zamek Piastowski w Legnicy

Dodaj komentarz