Tymek Borowski wraca do malarstwa

Polana Institute zaprasza na ekspozycję nowych obrazów Tymka Borowskiego. Obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z cyklu Obiektywna rzeczywistość. Studium świata materialnego.

Tomek Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Borowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta po kilku latach świadomego odwrotu od medium powraca do klasycznego malarstwa. Tworzy obrazy ze świadomością cyfrowych technologii robienia obrazów, z ich pogonią za super rozdzielczością, emancypacją i mnogością detalu. Z drugiej strony koncentruje się na materii, czyli obszarze, w którym malarstwo ma zdecydowaną przewagę nad techniką cyfrową. Prace Borowskiego przechodzą płynnie od śmieszno-strasznych portretów konkretnych osób do gęstych, amorficznych kompozycji, przywodzących na myśl obrazy spod mikroskopu lub z satelity. Złożone kompozycje składają się z tysięcy drobnych malarskich decyzji, których ogólny porządek, choć wyczuwalny, pozostaje poza zasięgiem analitycznej części naszego umysłu.

Tymek Borowski (ur.1984) – malarz, autor filmów i infografik. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2008–2012 współzałożyciel kilku kolektywów artystycznych, internetowego projektu Billy Gallery oraz eksperymentalnego studia projektowego Czosnek. Laureat Paszportu Polityki oraz Nagrody Publiczności w konkursie „Spojrzenia” Deutsche Bank Award.

Tymek Borowski
Od 1 do 14 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 1 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Polana Institute, al. Jana Pawła II 49 w Warszawie

Dodaj komentarz