• 2017-11-27

Tydzień Węgierski w Gdańsku

Od 30 listopada do 7 grudnia potrwa prawdziwa węgierska uczta kulturalna w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Uczestników czeka ogromne spektrum atrakcji. Będą mogli poznać madziarski teatr, literaturę, taniec i kuchnię. Czekają ich również projekcje filmowe, koncerty i spotkania turystyczne. Tydzień Węgierski odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Tydzień Węgierski, Gdański Teatr Szekspirowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień Węgierski, Gdański Teatr Szekspirowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

30 listopada odbędzie się inauguracja festiwalu Tydzień Węgierski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wielkie spotkanie z madziarską kulturą potrwa aż do 7 grudnia. Jest on częścią cyklu Teatry Europy, który pozwala poznać najciekawsze elementy współczesnej twórczości z różnych zakątków Starego Kontynentu.

Podczas Tygodnia Węgierskiego przede wszystkim będzie można obejrzeć kilka spektakli węgierskich reżyserów. 30 listopada miłośnicy teatru obejrzą sztukę pt. Ryszard III w wykonaniu Teatru Narodowego z Budapesztu. Inscenizacja tego dramatu to dzieło jednego z najzdolniejszych węgierskich reżyserów młodego pokolenia – Attili Vidnyánszkyego juniora. Klasyczny dramat Szekspira został nie tylko ponownie przetłumaczony, ale również poddany przeróbkom przez młodego dramaturga Miklósa Vecsei. Drugi dzień festiwalu poświęcony będzie kolejnemu spektaklowi. O godzinie 19:00 na deskach teatru GTS pojawi się Teatr Nowy (Poznań), który zaprezentuje węgierską sztukę pt. Porno  Andrása Viskyego w reżyserii Cezarego Studniaka. Wieczorem 3 grudnia widzowie zobaczą występ teatru tańca pt. Cuda nocy. Spektakl inspirowany jest wierszem Sándora Weöresa o tym samym tytule. To niczym nieskrępowana i nieobliczalna poetycka wizja. W przedostatnim dniu Tygodnia Węgierskiego odbędzie się spektakl pt. InTimE przeznaczony tylko dla dorosłych. Tancerze, którzy pojawią się na scenie poruszają się z niezwykłą gracją i elegancją, zachowując harmonię proporcji.

Wieczorem 5 grudnia dla miłośników muzyki zagra Félix Lajkó wraz z zespołem Vołosi. Lajkó to artysta wszechstronny, a jednocześnie bezkompromisowy. Ten węgierski wirtuoz skrzypiec i cytry, a także kompozytor i aktor, porusza się w rozmaitych konwencjach – od muzyki tradycyjnej i filmowej po jazz –  zachowując przy tym swój styl i świeżość wyrazu. W skład zespołu Vołosi wchodzą muzycy klasyczni, zaś muzyka jaką tworzą zdecydowanie wykracza poza granice folku.

Pierwszego dnia festiwalu o godzinie 17.30 na seniorów czekają warsztaty, które przybliżą tematykę dramatu Williama Szekspira Ryszard III i jego realizacji scenicznej autorstwa Attili Vidnyánszkyego jr. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych! 3 i 4 grudnia odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci według metody Zoltána Kodálya.

30 listopada rozpocznie się wernisaż wystawy Archiwum Horusa, na którą składają się fotografie Sándora Kardosa. Ekspozycja będzie dostępna przez cały czas trwania Tygodnia Węgierskiego. 2 grudnia odbędzie się Węgierski Festyn. Na uczestników czekają opowieści o węgierskich tradycjach świątecznych i najciekawszych zakątkach tego pięknego kraju. Będzie to również okazja do posmakowania oraz kupienia regionalnych potraw oraz win. Dorośli będą mogli podpatrywać szefów kuchni podczas live-cookingu, a dzieci podczas warsztatów kulinarnych nauczą się robić m.in. tradycyjną węgierską pastę.

Tydzień Węgierski
Od 30 listopada do 7 grudnia 2018 roku
Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk

Dodaj komentarz