• 2017-11-27

Zapiski oficera Armii Czerwonej

Zapiski oficera Armii Czerwonej to przedstawienie oparte na prozie Sergiusza Piaseckiego. Opowiada o problemie jednostki w czasie wojny. Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym, Polska to kraj samych sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera.

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspaniale przedstawiony monodram, z elementami komediowymi jest bardzo dobrze przyjmowany przez widzów dorosłych jak i młodzież. Spektakl wyróżniony na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu.

Książka Sergiusza Piaseckiego Zapiski oficera Armii Czerwonej jest dziennikiem porucznika Michaiła Zubowa, tytułowego oficera Armii Czerwonej. Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami „wyzwolicieli”. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów.

Sergiusz Piasecki już w okresie dwudziestolecia należał do bardzo popularnych pisarzy. Jego powieści (oparte na własnych przeżyciach) Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy, Piąty etap i Bogom nocy również cieszyły się wielką poczytnością, o czym świadczą nie tylko liczne wydania krajowe, ale również tłumaczenia. Najczęściej jednak publikowaną przez wydawnictwa niezależne były Zapiski oficera Armii Czerwonej.

Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Krakowie. Występował w Teatrze Polskim w Warszawie w latach 1985-1986. Następnie w latach 1986-1989 grał w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Zaś w latach 1989- 1992 występował na deskach Teatru STU w Krakowie. Od 1992r. gra w krakowskim Teatrze Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w roku 1988 jako nawigator w filmie Pomiędzy wilki. Choć grał w wielu produkcjach, np. w Panie Tadeuszu jako Maciej Konewka lub w Siostrach jako Zbysio. Wielką popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza w serialu Klanu.

Zapiski oficera Armii Czerwonej, Sergiusz Piasecki
28 listopada 2017 roku, godz 19.00
Krakowskie Forum Kultury, Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR