• 2017-11-27

Zięta. Projektant i jego twórczość gośćmi w Kielcach

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń tej jesieni w Kielcach. W Instytucie Dizajnu będzie miała miejsce wystawa Oskar Zięta. Polskie Projekty. Polscy Projektanci. Wernisaż odbędzie się 1 grudnia, a już 2 grudnia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim z udziałem Oskara Zięty. Ekspozycja potrwa do 26 lutego 2018 roku.

Wystawa Oskara Zięty w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Oskara Zięty w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Zięta – projektant produktów, marek produkcyjnych i technologii. Innowator. Wystawa, której kuratorkami są Anna Śliwa i Izabela Bołoz, zaprezentuje pełne spectrum jego działalności, pokazując iż jest nie tylko designerem międzynarodowej klasy, ale również artystą.

W dizajnie pojętym jako proces, technologia, materiałoznawstwo i sztuka przenikają się, uzupełniają, a chwilami są tym samym – mówi Anna Śliwa, kurator wystawy.

Działalność Oskara Zięty lokuje się tam, gdzie dochodzi do spotkania dizajnu ze sztuką i rzemiosłem. Jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali – FiDU – oraz unikatowych obiektów, jak lustro Tafla czy stół Carbon. Równocześnie działa jako architekt, twórca obiektów wielkoskalowych w przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej – rzeźby Nawa we Wrocławiu czy instalacji rzeźbiarskiej Wir w Warszawie.

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach pojawią się zarówno obiekty o mocnym nacechowaniu artystycznym, jak i kolekcje bliższe codzienności.

Na wystawie prezentujemy obiekty, wobec których nie sposób przejść obojętnie – opowiada Anna Śliwa. – Niesamowite w kształcie, lekkie, choć ze stali, jak zabawki, a przecież na serio, jednocześnie miękkie i twarde, ładne, a zarazem wydajne w produkcji, produkowane seryjnie, a jednak unikatowe.

2 grudnia o godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z udziałem Oskara Zięty.

Mamy nadzieję, że skupienie uwagi na procesie, rodzeniu się pomysłów, dochodzeniu do form okaże się (…) szczególnie inspirujące – dodaje kuratorka. – Pozwoli spojrzeć na dizajn jako fascynującą przygodę z właściwościami materiałów, technologią i sztuką.

Wystawa Oskar Zięta. Polskie Projekty. Polscy Projektanci dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miała swoją premierę w Muzeum Miasta Gdyni.

Oskar Zięta. Polskie Projekty. Polscy Projektanci
Od 2 grudnia 2017 roku do 26 lutego 2018 roku
Otwarcie ekspozycji: 1 grudnia o godzinie 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 2 grudnia o godzinie 11.00
Kuratorki: Anna Śliwa, Izabela Bołoz
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz