• 2017-11-25

Travelling – wystawa zdjęć Wojtka Wieteski

­­­

Od 8 grudnia 2017 roku do 4 lutego 2018 roku w Leica 6×7 Gallery w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Wojtka Wieteski – Travelling. 5 grudnia w Kinie Atlantic odbędzie się projekcja filmu pod tym samym tytułem.

Wojtek Wieteska, „Travelling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska, „Travelling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Travelling jest opowieścią o dwóch rodzajach miłości: fotografa do fotografii i do tajemniczej blondynki Agni. Związek fotografa z Agni trwał rok. Ich relacji towarzyszyła, dzień w dzień, fotografia. W ten sposób powstał osobisty cykl zdjęć, utrzymany w konwencji współczesnej baśni i bajki.

Zdjęcia z cyklu Travelling wypełniają miejsca, przedmioty i ulotne sytuacje, w których rozegrała się ta historia miłosna. Kolorowe fotografie są różnorodne: od bardzo bliskich planów, detali, do wielkomiejskich krajobrazów lub sielsko przyrodniczych ujęć. W kilku miejscach Wieteska pokazuje przy okazji, jak widzi kobiecy erotyzm bez epatowania nagością. Klamrą spajającą to szerokie spektrum estetyk są emocje, sensualność oraz refleksja nad fotografią, per se. Powracającym zagadnieniem są też związki tego medium z naszą wrażliwością. Czy zdjęcia potrafią dać skondensowany obraz, esencję zdarzeń, które wydarzyły się naprawę? Jak uchwycić w fotografii prawdę na temat miłości? Jakie jest miejsce fotografii w życiu tu i teraz?

Fotografowałem emocje i uczucia, które pojawiały się i znikały jak iskry. Często nie nadążałem je nazwać. Dziś mogę sfotografować wszystko co mnie otacza, to kwestia opanowania stylu i mojej indywidualnej alchemii. Długo pracowałem nad doborem jej składników. W projekcie Travelling nic nie jest przypadkowe, ale fotografie nie są inscenizowane. – opowiada Wojtek Wieteska.

Travelling to także opowieść o tym jak ułożyć z kilku tysięcy wykonanych fotografii, swoją własną fabularną lub dokumentalną historię. Dlatego pokaz ma wyraźną strukturę formalną i skrupulatnie zaplanowany przez Wieteskę koncept scenograficzny. Travelling składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się i równorzędnych części: z wystawy, projekcji filmu „niemego” z muzyką na żywo oraz niestandardowego w formacie katalogu.

Premiera filmu Travelling, odbędzie się 5 grudnia 2017 roku, w kinie Atlantic, w Warszawie. Ma on formę średniego metrażu, trwa 24 minuty, jest kompilacją fotografii, animacji i ujęć filmowych. Integralną częścią filmu będzie muzyka wykonywana na żywo przez Ryśka Łochowskiego. „Zaprosiłem młodego muzyka z gitarą basową do stworzenia przestrzeni dźwiękowej, bo takie nietypowe brzmienie solo dobrze wpisuje się w nastrój moich fotografii” - mówi Wieteska.

Po projekcji odbędzie się godzinna dyskusja z udziałem publiczności. Poprowadzi ją Artur Wolski (Kino Atlantic). Gośćmi Wojtka Wieteski będą: kurator wystawy Rafał Łochowski (Leica 6×7 Gallery) oraz Grzegorz Jechna – terapeuta i hipnoterapeuta.

Wojtek Wieteska – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej. Przez lata wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Jest autorem albumów i książek fotograficznych. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w WSFTviT w Łodzi (doktorat w 2015 roku), a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwer­sytecie Paryż Sorbona IV. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Mieszka i tworzy w Warszawie. Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Wojtek Wieteska, „Travelling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska, „Travelling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska, Travelling – projekcja filmowa
5 grudnia 2017 roku, godz. 19.00
Kino Atlantic, Warszawa

Wojtek Wieteska, Travelling – wystawa
Od 8 grudnia 2017 roku do 4 lutego 2018 roku
Wernisaż: 7 grudnia 2017 roku
Leica 6×7 Gallery, Warszawa

Dodaj komentarz