Tibor Noe Kiss – Incognito

20 listopada nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty ukazała się książka węgierskiej pisarki Tibor Noé Kiss – Incognito.

Tibor Noé Kiss, „Incognito” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Tibor Noé Kiss, „Incognito” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Co przeżywa? A co jeśli to nie chwilowy kaprys, lecz długotrwały stan? Na co może liczyć, kiedy idzie ulicą w butach na wysokim obcasie i potyka się?

Incognito opowiada o załamaniu się tożsamości płciowej i pierwszych próbach poradzenia sobie w tej sytuacji. Utrzymana w konwencji wyznania, książka przytacza historię młodego człowieka, który jeszcze nie wie, jak bardzo świat, w którym żyje, może być destrukcyjny i prowadzić do upodrzędnienia wrażliwej jednostki.

Próbujemy kwestie płciowości i seksualności umieścić w sztywnych i uproszczonych definicjach – na próżno. Właśnie z tym mierzymy się podczas lektury Incognito, czekając w napięciu, czy Tibor pokocha Noémi. – Boglárka Kiss, portal KULTér

Tibor Noé Kiss – pisarka węgierska, z wykształcenia socjolożka, mieszka w Peczu. Pracuje jako dziennikarka oraz członkini redakcji czasopisma literackiego „Jelenkor”. W dzieciństwie grała w drużynie piłkarskiej młodzików budapeszteńskiego klubu Ferencvárosi TC. Na przedmieściach Peczu prowadziła treningi sportowe dla młodzieży. Za wydaną w 2010 roku powieść Incognito nominowana do Nagrody Sándora Bródyego przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski roku. Jej druga powieść Aludnod kellene (Powinnaś już spać) potwierdziła jej pozycję na literackiej mapie Węgier i ukazała się dotąd w przekładzie na czeski i niemiecki. W 2014 roku Kiss uzyskała nominację do nagrody AEGON Művészeti Díj (najważniejszej nagrody literackiej na Węgrzech) oraz otrzymała Nagrodę Pála Békésa, przyznawaną szczególnie wartościowym dziełom prozatorskim. W 2017 roku uhonorowana Nagrodą Prima Komitatu Baranya w kategorii Literatura.

Tibor Noé Kiss, Incognito
Premiera wydawnicza: 20 listopada 2017 roku
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz