Sarkis

Tęcza anioła to wystawa klasyka sztuki XX i XXI wieku – Sarkisa (właśc. Sarkis Zabunyan, ur. 1938) – ormiańskiego artysty konceptualnego urodzonego w Stambule, który od lat 60. mieszka i pracuje w Paryżu.

Sarkis, „Tęcza anioła”, 2017, dzięki uprzejmości artysty oraz Dirimart Gallery, Stambuł  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sarkis, „Tęcza anioła”, 2017, dzięki uprzejmości artysty oraz Dirimart Gallery, Stambuł (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia dzieła (a więc również pamięć) to koło, gdzie aktualność i przyszłość odnawiają kontakt z jego narodzinami” – zauważa Wajs, charakteryzując twórczość Sarkisa.

Sarkis był jednym z kilkunastu młodych twórców zaproszonych przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do udziału w wystawie Live in Your Head: When Attitudes Become Form (Works – Concepts – Processes – Situations – Information) w Kunsthalle Bern (1969), ukazującej nową wizję sztuki współczesnej.

Sarkis w swojej twórczości w metaforyczny sposób porusza najbardziej istotne problemy współczesnego świata. Fascynuje go zarówno współczesna kultura wizualna, jak i bogactwo tradycji oraz historii kultur pozaeuropejskich, przez lata wykluczanych lub traktowanych marginalnie. Pojęcia pamięci i tożsamości to podstawowe elementy w strukturze jego dzieł i idei.

Jak pisze Andrzej Wajs w eseju towarzyszącym wystawie: „Klasyczne muzeum to pamięć zamrożona, skupiona na sobie samej kontemplacja przeszłości. Atelier Sarkisa, przeciwnie, to pamięć jako rozwój, gdzie ślad często poprzedza to, co go zostawia. […] Muzealnemu bezruchowi i zamrożeniu artysta przeciwstawia nieustanną podróż. »Moje prace nie lubią pozostawać w bezruchu«, powiada. I wszędzie, dokąd je przenosi, uwzględnia lokalny kontekst i koloryt miejsca ich prezentowania”.

Dlatego w kooperacji z ludźmi pracującymi lokalnie przy wystawie artysta buduje i operuje na nowo trzema ważnymi elementami swoich prac: światłem, słowem oraz kontekstem miejsca. W galerii zaprezentujemy 21 sentencji wybranych i przepisanych ręcznie przez zespół Zachęty w języku polskim, a następnie przetworzonych na neony. Zawieszone w przestrzeni sal, towarzyszyć będą wyprodukowanej na tę wystawę Tęczy Sarkisa, która wielokrotnie pojawiała się już w jego wcześniejszych realizacjach. Do metafory tęczy nawiązywać będzie także instalacja fotograficzna ze Stambułu Tęcza anioła (od której wystawa bierze tytuł). Ponadto w Zachęcie znajdzie się też seria Museum of LIFE COLLAGES.

Sarkis. Tęcz anioła
Kuratorzy: Sarkis, Hanna Wróblewska
Współpraca: Julia Leopold
Od 27 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR