Piotr Wierzbicki – Za gwiazdami

Za gwiazdami to nowa, trzecia już – po traktacie Zapis świata i eseju Boski umysł – książka Piotra Wierzbickiego, którą opublikowało wydawnictwo Sic!.

Piotr Wierzbicki, „Za gwiazdami” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Piotr Wierzbicki, „Za gwiazdami” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Książka Wierzbickiego powstała w nurcie jego pasji, których obiektem jest Wszechświat pojęty jako wszystko, co istnieje:

Podjąłem wyzwanie. To ryzykanckie przedsięwzięcie. Postąpiłbym bezpieczniej, obierając sobie za cel przystępne przedstawienie znanych faktów i poglądów wyłożonych w cudzych książkach. Ale cóż ja pocznę, skoro sprawia mi frajdę być w pisaniu zawsze ryzykantem. Pełno jest więc tutaj moich własnych oryginalnych ujęć i domysłów, rzecz jasna – skoro przychodzi stąpać po niepewnym gruncie – opatrzonych wszelkimi „jeśli”, „o ile”, „być może”. A kierunku poszukiwań nie dyktuje mi ani żadna doktryna, ani metoda cudowna a uniwersalna, ani teza końcowa, którą bym zamierzał uzasadnić. Świat się takim wytrychom nie poddaje.

Język, który obieram jako swe narzędzie, to jest mój język, ten sam dokładnie, którym zwykłem mówić, pisać, myśleć. Pytania o prapoczątek świata, o naturę bytu, o granice czasu i przestrzeni, o sens istnienia, o zagadkę śmierci i narodzin atakują nas w naszym języku, w zwykłym języku, w języku naszej spontanicznej ciekawości świata. Wydaje się właściwe, aby odpowiedzi na te pytania udzielane nam były w tej samej mowie.

– Piotr Wierzbicki

Piotr Wierzbicki, Za gwiazdami
Premiera: listopad 2017 roku
Wydawnictwo Sic!

1 komentarz do artykułu “Piotr Wierzbicki – Za gwiazdami”

  1. W końcu. Już nie mogłam się doczekać trzeciej części. Chyba przeczytam w ciągu jednego wieczoru:)

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR