Projekt JAROCKI. Mobilne archiwum: Biblioteka reżysera

Biblioteka to przestrzeń wyobraźni: czytania, słuchania i doświadczania tekstu. Instalacji towarzyszą zapisy wywiadów, prób i spektakli Jerzego Jarockiego, zrealizowanych w Starym Teatrze. Projekt JAROCKI będzie można odwiedzać od 12 grudnia w Starym Teatrze w Krakowie.

Projekt JAROCKI. Biblioteka reżysera (źródło: materiały prasowe teatru)

Projekt JAROCKI. Biblioteka reżysera (źródło: materiały prasowe teatru)

Krakowska pracownia Jerzego Jarockiego: pokój 3 x 5 metrów z dużym oknem i spokojnym widokiem na cichą ulicę. Masywny drewniany stół, lampa ze szkłem powiększającym, prosty tapczan, tapicerowany fotel klubowy z lat 60-tych i setki książek. Stłoczone na wysokich regałach w podwójnych lub potrójnych rzędach. Zaczytywane, zapisywane, zdeformowane gwałtownym odłożeniem, rozebrane z obwolut, pokreślone dynamiczną kreską i neonowym highlighterem. Książki ukryte w książkach, białe kruki, pierwsze wydania, osobiste dedykacje, uwagi reżysera. Dotknięcie jednej, uruchamia zakurzoną lawinę myśli.

Obok pisarzy wielkiego serio (Szekspir, Goethe, Dostojewski, Czechow, Słowacki, Wyspiański, Witkacy, Gombrowicz, Mrożek, Różewicz, Miłosz, Lem…) – literatura faktu, albumy Taschena, gender studies, podręczniki psychologii, kryminały i Stephen Hawking. Książki śmiało atakujące rzeczywistość, uderzające energią, w których czuć ferment, siły wybuchowe, podwójną perspektywę, duchową skazę bohaterów. Jarockiego – czytelnika interesował teatr zainfekowany literaturą, który wyostrza wrażliwość i emocje, pozwala usłyszeć w tekście siebie, a przez to uwolnić od ciężaru prywatnych historii i spokojnie wybrzmiewać zapisanym sensom.

Zawsze chciałem zrozumieć, co chciał napisać autor. […] Tak skonstruować spektakl, by odsłonić „to najważniejsze”. Czasami ta operacja się udała i nie było widać szwów. […] Czasami operacja zbyt wiele odsłaniała krwawej prawdy o utworze. Wtedy autorzy czuli się poszkodowani. Krytyka zaś albo zupełnie nie zauważała ran zadawanych utworowi, albo biła mnie po łapach, że naruszyłem wspaniałe dzieło – rozmowa z Jackiem Wakarem, „Dziennik”, 2009.

Projekt JAROCKI. Biblioteka reżysera
Od 12 grudnia 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku
Stary Teatr / MICET
Kraków, ul. Jagiellońska 1

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR