Osiedle Hansavierte w oczach Mariana Engela w Zachęcie

28 listopada w warszawskiej Zachęcie odbędzie się pokaz filmu Życie w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen) w reżyserii Mariana Engela z 2007 roku. 96-minutowy film przywołuje osiedle Hansaviertel w Berlinie, zbudowane na gruzach miasta i zaprojektowane przez takich architektów jak: Alvar Aalto, Walter Gropius czy Oscar Niemeyer.

„Życie w mieście przyszłości” w Zachęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Życie w mieście przyszłości” w Zachęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowe miasto przyszłości to Hansaviertel, dzielnica Berlina zbudowana w latach od 1957 do 1961. Osiedle zostało usytuowane w śródmieściu i powstało na gruzach w miejscu niemal całkowicie zniszczonym w czasie II wojny światowej. Ten wyjątkowy fragment miasta swój charakter zawdzięcza grupie znakomitych architektów, takich jak: Alvar Aalto, Walter Gropius, Oscar Niemeyer, Arne Jacobsen, Egon Eiermann czy Sep Ruf.

Dzielnica została pomyślana jako przeciwwaga dla wybudowanej w Berlinie Wschodnim monumentalnej Alei Stalina. Plan zakładał stworzenie modernistycznej dzielnicy, integrującej mieszkańców i zaprojektowanej w taki sposób, aby sprzyjać ich potrzebom. Ale również – poprzez otoczenie – kształtować zachowania społeczne i tworzyć nowego człowieka. Podstawowym założeniem było właśnie Miasto przyszłości.

Dokument przybliża historię projektu, rejestruje wywiady z architektami zaangażowanymi w jego realizację, portretuje również obecnych mieszkańców i obecną przestrzeń tej dzielnicy Berlina. A autorzy-architekci mają rzadką okazję, aby opowiedzieć o swoich motywacjach i ideach lecz także ocenić Hansaviertel ze współczesnej perspektywy.

Pokaz odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie Mariana Bogusza Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza.

Pokaz filmu Życie w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)
28 listopada o godzinie 18.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz