• 2017-11-24

Skłodowska. Radium Girl

25 listopada w ramach Sceny PracOFFnia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru PAPAHEMA. Przedstawienie Skłodowska. Radium Girl, reżyseruje Agata Biziuk.

Agata Biziuk „Skłodowska. Radium Girl” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Biziuk „Skłodowska. Radium Girl” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Skłodowska-Curie to twarz feminizmu, kobieta-mit, produkt. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Jak zapowiadają aktorzy Teatru PAPAHEMA: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel, istotne zagadnienia społeczne będę w spektaklu konfrontowane z życiową postawą noblistki, której chcą przywrócić prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób chcą przybliżyć bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Jej  jest bardzo pojemna i wielowątkowa, dzięki czemu stanowi fascynujący materiał dramaturgiczny. Zależy nam na wielowymiarowym ukazaniu postaci Noblistki – jako człowieka i ikony, którą się stała. Ukazujemy różne figury Marii, łaty, które się jej dokleja, często niesprawiedliwie i wbrew jej intencji. Szukamy ich kontekstu i konfrontujemy z nimi samą uczoną – mówi Mateusz Trzmiel.

Obok Agaty Biziuk spektakl tworzą: Katarzyna Pielużek – autorka scenografii, Natasza Topor, która skomponowała muzykę, Patryk Bychoski – autor projekcji, Anna Sawicka-Hodun – choreografka oraz Maciej Iwańczyk – reżyser światła.

Po pokazie premierowym odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony noblistce. Rozmowę moderować będzie Paulina Potasińska – doktorantka na Wydziale Polonistyki UW, wykładowca w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum UW. W panelu wezmą udział: Katarzyna Bednarczykówna, dr Ewa Młożniak,  dr Katarzyna Niemirowicz oraz dr Maciej Białous.

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrem Montownia, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Skłodowska. Radium girl
25 listopada 2017 roku, godz 19.00
Scena Kameralna, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz