Niech to będzie poezja – wiersze E. Tkaczyszyna-Dyckiego

W cyklu Do ucha: Niech to będzie poezja – 25 listopada o godz. 21.05 na antenie Radia Kraków premiera słuchowiska według wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Słuchowisko „Niech to będzie poezja” Tomasz Cyz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słuchowisko „Niech to będzie poezja” Tomasz Cyz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, w cyklu słuchowisk poetyckich Do ucha realizowanych wspólnie przez Radio Kraków i Fundację Miasto Literatury, zabrzmią wiersze kolejnych wybitnych, oryginalnych i cenionych polskich poetów. Już jutro o godz. 21.05 premiera słuchowiska zbudowanego z wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, pisarza który przez wielu krytyków, ale także i czytelników, uważany jest za kultowego.

Jak pisze eseista, krytyk literacki i poeta Piotr Matywiecki – poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego jest chyba najoryginalniejszym, najlepiej rozpoznawalnym głosem pośród wszystkich poetów średniego i młodego pokolenia. To poeta niepodobny do nikogo, sam kształtujący własną tradycję, na własną rękę poszukujący sobie precedensów w dawnej liryce. I ufający niepowtarzalności swojej psychicznej i egzystencjalnej konstrukcji.

Listopad to chyba dobry miesiąc na poezję. Dobry czas, żeby zaszyć się w domu przed jesiennym chłodem, rozsiąść wygodnie w fotelu, włączyć Radio Kraków i posłuchać wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego – zaprasza Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury. –Sam Dycki napisał kiedyś: Poezja / po to właśnie jest by ni stąd / ni zowąd / najlepiej w niedzielę / narobić wielkiego huku, a ja zapraszam słuchaczy, by pozwolili tej niezwykłej poezji narobić wielkiego huku w listopadową sobotę – 25 listopada.

Scenariusz słuchowiska poświęconego poezji Tkaczyszyna-Dyckiego pt. Niech to będzie poezja, napisała krakowska poetka i krytyczka Marta Eloy-Cichocka. Słuchowisko wyreżyserował Tomasz Cyz a wystąpią w nim aktorzy Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Juliusz Chrząstowski i Adam Nawojczyk.

Do ucha: Niech to będzie poezja, wg wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
25 listopada 2017 roku, godz. 21.00
Radio Kraków

Dodaj komentarz