• 2017-11-24

Hania Rani na Forte Artus Festival

Forte Artus Festival to impreza, podczas której obok artystów z niekwestionowaną pozycją zapraszane są ciekawie i niebanalne osobowości młodego pokolenia. A taką bez wątpienia jest Hania Rani. Jej muzykę można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych. Mamy tu więc nowatorskie łączenie akustycznych instrumentów z nowoczesnymi, a także częste odwołania do muzyki elektronicznej.

Hania Rani (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hania Rani (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na koncercie w Dworze Artusa zabrzmią kompozycje, które zrodziły się z fascynacji artystki jej głównym instrumentem – fortepianem. Na czas tworzenia najnowszego, autorskiego materiału Hania Rani zamieniła go na domowe pianino. Artystka stara się zinterpretować na własny sposób możliwości dźwiękowe i harmoniczne tego instrumentu, dodając do niego inne brzmienia np. kwintet smyczkowy, elektronikę, głos a nawet niewielki chór. Projekt Hani Rani to ciągłe poszukiwanie przestrzeni i wolności, ucieczka od barier, schematów czy podziału na gatunki. To odpowiedź na pośpiech i codzienność, ukłon dla piękna, prostoty i emocji. Coś czego tak mocno nam w dzisiejszym, coraz bardziej wirtualnym społeczeństwie potrzeba.

Hania Rani – pianistka, kompozytorka, aranżerka, mieszkająca między Warszawą a Berlinem. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała na takich scenach koncertowych jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Warszawie czy Opener i Slot Art Festival oraz poza granicami m.in. w Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Włoszech czy Litwie. Do jej najświeższych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Transatlantyk w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album biała flaga wydany we wrześniu 2015 roku. Na koniec roku 2017 artystka planuje wydanie pierwszej w pełni autorskiej płyty.

Wystąpią:
Hania Rani – śpiew, fortepian, elektronika

Kwintet Smyczkowy:
Kornelia Grądzka – skrzypce
Paulina Kusa – skrzypce
Artur Wieczerzyński – altówka
Zuzanna Stradowska – wiolonczela
Staszek Czyżewski – kontrabas

Forte Artus Festiwal, Hania Rani
25 listopada 2017 roku
Dwór Artusa, Toruń

Dodaj komentarz