• 2017-11-24

Węgierski Puls Literatury

29 listopada, podczas Dnia Węgierskiego w ramach festiwalu Puls Literatury w Łodzi, zaprezentowane będą kulturalne zjawiska z Węgier. To część obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

XI Festiwal Puls Literatury (źródło: materiały prasowe organizatora)

XI Festiwal Puls Literatury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Puls Literatury to festiwal literacki organizowany przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. W dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 odbędzie się już 11. edycja tego wydarzenia. Hasłem przewodnim jest Nie/podległość Awangardy. 29 listopada to dzień poświęcony sztuce znad Dunaju.

O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Andrása Nagy – Węgierska materia. Podczas wystawy będą prezentowane również teksty Gábora Németha, wybitnego węgierskiego pisarza.

W godz. 17.30 – 18.00 widzowie będą mogli spotkać się z Katalin Ladik i zobaczyć performance węgierskiej poetki i aktorki, która fotografuje, tworzy kolaże, nagrywa muzykę, kręci filmy. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana, m.in. za wkład w kulturę Węgier i Serbii. Prezentację Katalin Ladik poprzedzi słowo wstępu Daniela Muzyczuka z Muzeum Sztuki w Łodzi.

O godz. 18.00 – 19.30 widzowie będą mogli wziąć udział w dyskusji poświęconej madziarskiej prozie. Jej uczestnicy będą zastanawiać się nad fenomenem pisarstwa trzech literatów – Pétera Esterházego, Pétera Nádasa oraz László Krasznahorkaiego. W spotkaniu, które poprowadzi Maciej Robert, wezmą udział tłumaczki Elżbieta Sobolewska, Anna Górecka i Irena Makarewicz.

O godz. 19.30 – 20.30 odbędzie się koncert Harcsa/Keszég/Márkos/Benkő/Pándi: Kassák.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się projekcja filmu Szatańskie tango.

Dzień Węgierski w ramach festiwalu Puls Literatury
29 listopada 2017 roku
Dom Literatury w Łodzi

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR