Abraham Ostrzega w Jeleniej Górze

Wystawa w BWA w Jeleniej Górze przygotowana została w oparciu o twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie – Abrahama Ostrzegi.

„Abraham Ostrzega”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Abraham Ostrzega” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abraham Ostrzega znany przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej – nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli, był członkiem m.in. przedwojennego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (debiutował na wystawie w Zachęcie w 1910 roku) oraz inicjatorem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuki, wraz z Władysławem Waintraubem prowadził też Atelier Zdobnictwa Artystycznego. W trakcie wojny, w getcie, był jednym z założycieli spółdzielni artystycznej. Jak wielu innych artystów żydowskich zginął w obozie w Treblince. Ostrzega jest  twórcą nagrobków, który stał się jedną z tysięcy ofiar bez grobu.

Jeleniogórska wystawa została rozszerzona o kontekst ewangelicki. Ślady wielowiekowej obecności protestantów na Dolnym Śląsku i w samej Jeleniej Górze widoczne są wszędzie. Kościół Łaski i przylegający do niego dawny cmentarz ewangelicki z zespołem barokowych kaplic grobowych to największe pomniki śląskiej sztuki. To one sąsiadowały z materialnymi dowodami kultury katolickiej i żydowskiej. Jest też w naszym regionie wiele obiektów o mniejszym może znaczeniu dla sztuki i często zapomnianych, ale ważnych dla lokalnej tożsamości. Są to karczmy, kościoły i cmentarze. Ich nostalgiczne piękno pokazuje Tomasz Mielech.

Aneks do wystawy stanowi multimedialny pokaz archiwaliów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze, dotyczący obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście.

Abraham Ostrzega
Artyści: Hubert Czerepok, Tomasz Mielech, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski
Kuratorzy: Janina Hobgarska, Hanna Wróblewska, Michał Laszczkowski
Współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka, Luiza Laskowska
Partnerzy projektu: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Od 10 listopada do 1 grudnia 2017 roku
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz