• 2017-11-24

9. WROsound Festival

Kilkunastu artystów, trzy sceny, muzyczna różnorodność i zaskakujące dźwiękowe konfiguracje – 1 grudnia rusza 9. edycja WROsoundu, jednego z największych wrocławskich festiwali muzyki elektronicznej. Kuratorem prezentującej „wrocławskie brzmienie” imprezy jest w tym roku Marcin Cichy z grupy Skalpel.

9. WROsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. WROsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na WROsoundzie artysta zaprezentuje (w poszerzonym, koncertowym składzie) nowy materiał swojego solowego projektu Meeting by Chance, który wkrótce wydany zostanie przez jedną z najstarszych alternatywnych wytwórni R&S Records. „Wrocławskie brzmienie” to jednak nie tylko muzycy z tego miasta.

Jeśli tworzysz jakąś muzykę i nie przekazujesz jej dalej, to ciągle robisz to tylko we Wrocławiu. Dla mnie to jest ważne, żeby konfrontując scenę zagraniczną z wrocławską, pokazać, że ta lokalna jest również bardzo silna – komentuje Marcin Cichy.

Dzięki odświeżonej w tym roku formule będzie można przekonać się jak lokalne dźwięki współgrają z innymi miastami czy też ze sceną zagraniczną.

Muzyczni goście z zagranicy

W grudniu do Wrocławia przyjeżdża Addison Groove – brytyjska ikona muzyki bass, twórca kultowego utworu Footcrab i producent związany z labelami Hyperdub, 50 Weapons i Swamp 81. Podczas showcase’u wytwórni R&S Records, obok projektu Marcina Cichego, zagra też Alex Smoke – producent muzyki elektronicznej, twórca melancholijnego longplaya Love Over Will. Atmosferę na sali kameralnej rozgrzeje Lone, który łącząc elementy house, soul, hip hop oraz techno, z pewnością porwie słuchaczy do tańca. Po kilkuletniej przerwie do Wrocławia powraca pochodzący z Sankt Petersburga Long Arm – miłośnik jazzu przywoła do Impartu elektroniczny puls Wschodu. Na WROsoundzie po raz pierwszy w Polsce wystąpi też niemiecki zespół Yeah but no, który w swojej twórczości łączy elektroniczne dźwięki ze strukturą klasycznej piosenki.

Wrocławskie premiery

Polskie zespoły na WROsound to przede wszystkim premiery – debiutancki album zespołu Coals, pierwszy występ tajemniczego projektu Janka, dubowy Normal Bias oraz wrocławski zespół Żółć. Oprócz tego usłyszeć będzie można triumfalne zakończenie przygody z premierową płytą zespołu Kroki – panowie poszerzają skład specjalnie na WROsound, a niedługo wchodzą do studia nagrywać kolejne wydawnictwo. Spotkania Wrocławia i Polski z zagranicą polegają przede wszystkim na twórczej wymianie doświadczeń: tak jak w przypadku Club Alpino, projektu wrocławskiego muzyka Marka Jeżyny, tworzącego obecnie na Islandii, czy zespołu Coals, który ma za sobą udaną trasę zagraniczną.

9. WROsound Festival
Od 1 do 2 grudnia 2017 roku
Centrum Kultury Impart we Wrocławiu
Organizator: Wrocław 2016

Dodaj komentarz