Rozwód Figara na finiszu

Nominowany do International Opera Awards 2017 w kategorii World Premiere Rozwód Figara Eleny Langer zostanie zaprezentowany po raz ostatni 24 i 26 listopada w poznańskim Teatrze Wielkim.

„Rozwód Figara”, reż. David Poutney (źródło: materiały prasowe teatru)

Elena Langer, „Rozwód Figara”, reż. David Poutney (źródło: materiały prasowe teatru)

Ta nawiązująca do historii Figara, ale jednocześnie na wskroś nowoczesna opera powstała w koprodukcji Szkockiej Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Genewie.

W kraju targanym rewolucją tajemniczy Major usiłuje doprowadzić arystokratyczną rodzinę Almaviva do rozpadu. Źródłem jego władzy nad ludźmi jest znajomość ich głęboko skrywanych tajemnic. Major nie zawaha się knuć podstępnych intryg, użyć szantażu i manipulować uczuciami bohaterów. Zamek rodziny Almaviva, niegdyś miejsce gorących romansów i szalonych zabaw, zostaje przemieniony w przytułek dla psychicznie chorych.

Realizacja to owoc współpracy rosyjskiej kompozytorki młodego pokolenia Eleny Langer oraz jednej z najbardziej uznanych osobowości współczesnej opery, brytyjskiego librecisty i reżysera Davida Pountneya. Kompozycja Eleny Langer nawiązuje do tradycji wielkich oper neoklasycznych, mistrzowsko łącząc operową wokalistykę i XX-wieczny symfonizm z tangiem, kabaretem i teatralną groteską.

Elena Langer, Rozwód Figara
24 i 26 listopada 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Wielki w Poznaniu

Dodaj komentarz