• 2017-11-23

Marc Dutroux oczami dzieci

Warszawski Nowy Teatr koncentrując swoje zainteresowania na obszarze Francji i Szwajcarii zaprasza 24 i 25 listopada na spektakl pt. Pięć łatwych utworów w opracowaniu szwajcarskiego reżysera Milo Raua.

„Pięć łatwych utworów”, reż. Milo Rau (źródło: materiały prasowe teatru)

„Pięć łatwych utworów”, reż. Milo Rau (źródło: materiały prasowe teatru)

Czy to możliwe – a jeśli tak, to jak – by dzieci przedstawiły w teatrze życie Marca Dutroux, niesławnego belgijskiego pedofila i mordercy? Milo Rau i jego International Institute of Political Murder (IIPM) wszedł przebojem na największe światowe sceny dzięki wybitnemu teatrowi politycznemu. Jego prace rekonstruują prawdziwe zdarzenia i bezlitośnie rozprawiają się ze współczesnymi tematami tabu. We współpracy z centrum CAMPO z Gandawy, IIPM podjęło się ambitnego projektu, w którym udział biorą dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Biografia Dutroux staje się tu pretekstem do nakreślenia krótkiej historii Belgii i do namysłu nad tym, jak przedstawiamy ludzkie uczucia na scenie.

Pięć łatwych utworów bada granice tego, co dzieci wiedzą, czują i mogą robić. Kwestie czysto estetyczne i teatrologiczne pociągają za sobą pytania natury etycznej: jak dzieci pojmują prawdziwe znaczenie opowiadanej historii, empatię, utratę, uprzedmiotowienie, starość, rozczarowanie i bunt? Jaka jest nasza reakcja, gdy widzimy odgrywane przez nich sceny przemocy czy sceny miłosne? Co to mówi o naszych własnych lękach i pragnieniach? To wszystko składa się na niezwykle konfrontacyjny charakter tego przedstawienia.

Igor Strawiński napisał sto lat temu Pięć łatwych utworów, by ułatwić swoim dzieciom naukę gry na fortepianie. Z kolei w Siedmiu łatwych utworach Marina Abramović odgrywała ikoniczne momenty z historii performansu. W przedstawieniu Milo Rausa, dzieci są wprowadzane do świata emocjonalnego i politycznego absurdu, i mrocznych pułapek dorosłego świata. Co oznacza zaangażowanie dzieci w dorosły teatr? Co mówi to o władzy i uległości, teatrze i przedstawianiu, sztuce mimikry i naszym człowieczeństwie? Pięć łatwych utworów to pięcioczęściowy eksperyment w opowiadaniu historii.

Koncepcja, tekst, reżyseria: Milo Rau

Występują: Rachel Dedain, Maurice Leerman, Pepijn Loobuyck, Willem Loobuyck, Polly Persyn, Elle Liza Tayou, Winne Vanacker, Hendrik Van Doorn.

Milo Rau, Pięć łatwych utworów
24 i 25 listopada 2017 roku, godz. 19.00
Nowy Teatr w Warszawie

Dodaj komentarz