• 2017-11-22

Zbigniew Seifert na nowo wydany

Od lat nieobecna w oficjalnej sprzedaży, poszukiwana, a wręcz pożądana przez fanów jazzu płyta Solo Violin Zbigniewa Seiferta, a także będąca sensacyjnym odkryciem rejestracja koncertu kwartetu Seiferta w Solothurn – Fundacja im. Zbigniewa Seiferta rozpoczyna 24 listopada serię archiwalnych publikacji nagrań swego patrona.

Zbigniew Seifert, „Solo Violin” (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Seifert, „Solo Violin” (źródło: materiały prasowe)

Płyta Solo Violin to rejestracja koncertu z 19 maja 1976 roku. Koncertu, który odbył się w Bremie, niedługo po tym jak Seifert dowiedział się, że cierpi na chorobę nowotworową. Pomysłodawcą wydania płyty był sam Seifert. Wpływy ze sprzedaży miały mu pomóc w uregulowaniu długów za bardzo kosztowne leczenie. Artysta bardzo aktywnie uczestniczył nie tylko w samym nagraniu płyty, ale też w całym procesie przygotowującym do jej publikacji. Sam też namalował skrzypce, które widnieją na oryginalnej okładce tego albumu.

Płyta Variospheres: Live in Solothurn to z kolei rejestracja koncertu, który odbył się 18 stycznia 1976 roku. w Solurze (Solothurn) w Szwajcarii, w ramach II Międzynarodowego Swiss Jazz Days. Variospheres to międzynarodowy zespół Seiferta, działający w dwóch składach: w jednym liderowi towarzyszył basista Adelhard Roidinger i perkusista Lala Kovacev, w drugim, który usłyszymy na tym właśnie albumie grali: Michel Herr (fortepian, Fender Rhodes), Hans Hartmann (bas) i Janusz Stefański (perkusja).

Zbigniew Seifert, „Variospheres: Live in Solothurn” (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Seifert, „Variospheres: Live in Solothurn” (źródło: materiały prasowe)

Na koncertowym albumie znalazły się znane kompozycje Seiferta, m.in.: Man Of The Light, Way To Oasis, On The Farm czy Turbulent Plover. Wyjątkiem jest The Sound Of Gold autorstwa Michela Herra, który tak wspominał wspólne występy z Seifertem z tego okresu:

Granie w tak fantastycznym zespole było zaszczytem: cztery silne osobowości poświęciły wiele serca pięknej muzyce Seiferta. […] Wszyscy czuliśmy, że tworzymy coś wyjątkowego. Zachowałem wspaniałe wspomnienia z tego tournée. Pamięć o intensywnym graniu i przepięknej komunikacji między muzykami. A w moim przypadku dochodzi do tego jeszcze przekonanie, że dzieliłem scenę z prawdziwym mistrzem.

Zbigniew Seifert, Solo Violin i Variospheres: Live in Solothurn
Premiera: 24 listopada 2017 roku
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta w Warszawie

Dodaj komentarz