• 2017-11-22

Niematerialne dziedzictwo Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 25 listopada do Celestatu na spotkanie, podczas którego poznamy niematerialne dziedzictwo krakowian i porozmawiamy o nim w miejscu, które tak silnie związane jest z krakowskim folklorem. W Celestacie znajduje się siedziba krakowskich braci kurkowych, a orszak Lajkonika przygotowuje się każdego roku do wymarszu na ulice miasta.

Projekt plakatu Witolda Chomicza ze zbiorów Ziyada Raoofa. © Ziyad Raoof  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt plakatu Witolda Chomicza ze zbiorów Ziyada Raoofa. © Ziyad Raoof (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogactwo kulturowe Krakowa to nie tylko materialne rzeczy, historyczna architektura czy obiekty przechowywane w muzealnych magazynach. Wielką wartością Krakowa jest dziedzictwo niematerialnego mieszkańców miasta: przekazywane ustnie legendy (w tym także te powstające współcześnie), opowieści, tradycyjna muzyka i taniec, zwyczaje doroczne, do których zaliczany jest pochód Lajkonika i ryty Bractwa Kurkowego, ubiór lokalny, godka krakowska, folklor dziecięcy i studencki, odpusty (Emaus i Rękawka), wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, takim jak szopkarstwo krakowskie. Muzeum miasta ma z pewnością za zadanie zajmować się też tymi niematerialnymi skarbami Krakowa, badać je, chronić, uświadamiać o ich wartości. Wszystkie te działania wymagają jednak spotkanie z żywym człowiekiem, wysłuchaniem jego opowieści, zrozumiem, co jest jego osobistym, lokalnym dziedzictwem.

W programie prezentacje zjawisk krakowskiego dziedzictwa niematerialnego takich tradycji jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, czy pochód Lajkonika. Organizatorzy zapraszają również depozytariuszy krakowskich tradycji oraz wszystkich krakowian na debatę poświęconą niematerialnemu dziedzictwu Krakowa. Będziemy starali odpowiedzieć na pytania, jak chronić tego rodzaju dziedzictwo, upowszechniać wiedzę na jego temat i uświadamiać społeczeństwo, zwłaszcza lokalne o jego wartości?

Niematerialne dziedzictwo Krakowa
25 listopada 2017 roku, godz. 13.00
Celestat w Krakowie

Dodaj komentarz