Jak działa sztuka?

Żyjemy w skomplikowanych i złożonych czasach. Wspólna Europa jest bardzo ważna dla Polski i Austrii. Oba te kraje łączy bogata tradycja kulturalna, czerpiąca ze specyficznej i częściowo zbliżonej świadomości historycznej i bazującym na niej tradycjonalizmie.

 Tymek Borowski i Maruša Sagadin, „Tschumi Alumni. How art works? How culture works?”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymek Borowski i Maruša Sagadin, „Tschumi Alumni. How art works? How culture works?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak w takim kontekście funkcjonuje kultura i sztuka? Czy powinny iść z duchem czasu? Jaką rolę w kreowaniu kultury polskiej pełni zagraniczna instytucja? Czy wywiązuje się z powierzonych jej zadań, takich jak chociażby utrzymywanie dobrego sąsiedztwa? Na wystawie Tschumi Alumni. How art works? How culture works? artyści Tymek Borowski i Maruša Sagadin przedstawiają możliwe odpowiedzi na powyższe pytania.

Tymek Borowski – urodził się w 1984 roku, mieszka i pracuje w Warszawie. Jest malarzem, autorem filmów artystycznych i infografik. Studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2008-2012 był współorganizatorem różnych kolektywów artystycznych i galerii sztuki, m.in. Billy Gallery galeria działająca tylko on-line, czy eksperymentalne studio graficzne Czosnek Studio. Zdobył Nagrodę Publiczności konkursu Spojrzenia 2013 oraz Paszport Polityki w 2016 roku.

Maruša Sagadin – urodziła się w 1978 roku w Ljubljanie, mieszka i pracuje w Wiedniu. Przed studiami na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (kierunki: sztuki performatywne i rzeźba) studiowała również architekturę na Uniwersytecie w Grazu. Jest laureatką licznych nagród, m. in. Rocznej rezydencji ISCP w Nowym Jorku (2016) oraz stypendium badawczego MAK Schingler House w Los Angeles.

Tschumi Alumni. How art works? How culture works? Tymek Borowski i Maruša Sagadin 
Kurator: Sandro Droschl
Projekt powstał przy współpracy z Künstlerhaus, Halle für Kunst & Medien Graz
Od 20 listopada 2017 roku do 19 stycznia 2018 roku
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz